Kınalı Keklikler Doğaya Salıverildi

11 Ocak 2013 - 02:00
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün "2011 yılı keklik, sülün üretim ve doğaya yerleştirme eylem planı" kapsamında 1000 adet kınalı keklik doğaya salıverildi.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 19 Temmuz 2011 Salı günü Ayrancı ilçesi Kiraz Dağı mevkiinde düzenlenen programa Vali Vekili Yılmaz ŞİMŞEK, Çevre ve Orman İl Müdürü Ahmet DURAN, Ayrancı Avcılar Derneği yetkilileri ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü çalışanları katıldı.

Vali Vekili Yılmaz ŞİMŞEK, kekliklerin doğaya bırakılacağı Kiraz dağı Mevkiinde yaptığı konuşmada; “Bu etkinliği düzenlenmemizde iki temel amaç vardır: Birinci amacımız doğada giderek azalan keklik popülasyonun sayısının artırmak ve yaban hayatını tekrar canlandırmak. İkinci amacımız ise insanlarımızı, kamuoyunu, köylülerimizi ve özellikle de avcılarımızı bilinçlendirerek, avlanırken bilinçli av yapmalarını sağlamaktır. Çünkü bizim temel hedefimiz sürdürebilir bir av hayatı sağlayarak kendi neslini değil  bundan sonraki nesilleri, çocukları da düşünen bir avlanma bilincini vatandaşlarımıza ve avcılarımıza yerleştirmektir. Bu nedenle bugün burada gerçekleştirdiğimiz faaliyeti önemsiyorum. Bu etkinlik sadece Çevre ve Orman Müdürlüğümüzün ucundan tuttuğu bir iş değil aynı zamanda avcılarımızın, köylülerimizin ve diğer güvenlik güçlerimizin de işin içinde olduğu bir faaliyettir.  Bütün bu paydaşlar desteklenirse başarıya ulaşacağımızı ümit ediyorum. Ben  bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Çevre ve Orman İl Müdürümüz Ahmet Bey’e, çalışanlarına ve emeği geçen diğer personelimize teşekkür ediyorum, bu tür davranışların artmasını ve bundan sonra herkese örnek olmasını diliyorum.” dedi.

Çevre ve Orman İl Müdürü Ahmet DURAN ise konuşmasında; “ Daha önceden de Ayrancı Kiraz Dağı bölgesine keklik salıverilmesi ile ilgili bir program gerçekleştirmiştik. Bu yılda 1000 adet Kınalı Kekliği hem Kiraz Dağına hem de Çat köyünün Kale bölgesine bırakmak üzere toplandık. Burada gerçekleştirdiğimiz 1000 adet kekliğin doğaya salıverilmesi ile ilgili olarak düzenlediğimiz programa katılımlarından dolaylı başta Sayın Vali Vekilimiz Yılmaz ŞİMŞEK olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum. Doğaya keklik salmamızın amacı nesillerin tükenmekte olan kekliklerin sayısını artırarak, sürdürülebilir yaban hayatının biyo çeşitliğinin devamını sağlamak, gelecek nesillerimizin keklikleri bir fotoğraf karesinde bir televizyon ekranında görmekten yada bir radyodan sesini sanal olarak duymaktan ziyade, keklikleri gözle görebilecekleri ve hissedebilecekleri ortamları oluşturmak adına  böyle bir çalışma yaptık” dedi. Çevre ve Orman İl Müdürü Ahmet DURAN sözlerinin devamında bu faaliyetin doğadaki keklik sayılarının artmasına katkı sağlayacağını belirterek, Kiraz Dağı ve Çat bölgesinin yasak bölge ilan edildiğini ve 3 yıl süreyle bu bölgelerde  keklik avının yasak olduğunu sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından 500 adet Kınalı Keklik Kiraz Dağı mevkiinde doğaya salıverildi. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri Kiraz Dağı mevkiinde kekliklerin doğaya salıverilmesinden sonra Çat köyü mevkiine geçerek burada da 500 adet Kınalı kekliği doğaya bıraktı.

Doğaya bırakılan bu kekliklerin korunması amacıyla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü,  Ayrancı Avcılar Derneği, Üçharman köyü ve Çat Köyü muhtarlıkları ile iş birliği sonucunda yürütülen bu çalışma ile doğada azalan ve nesli tükenme noktasına gelmiş kekliklerin tekrar doğaya kazandırılması ve popülasyonlarının arttırılarak çoğalmalarının sağlanması hedefleniyor. Keklik popülasyonunun artmasıyla birlikte tarım zararlıları ile de doğal mücadele sağlanmış olacaktır.  /290/DSC_8316  /290/DSC_8325  /290/DSC_8328  /290/DSC_8343  /290/DSC_8361  /290/DSC_8366  /290/DSC_8374  /290/DSC_8415  /290/DSC_8435  /290/DSC_8458  /290/DSC_8473  /290/DSC_8493  /290/DSC_8507  /290/DSC_8508  /290/DSC_8509  /290/Kinali Keklik 1/290/Kinali Keklik 2Source: Karaman Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum