banner56

Kardeşinin İliğile Yeniden Hayata Tutunacak

Kardeşinin İliğile Yeniden Hayata Tutunacak
Karaman da 10 yaşında Lösemi (kan kanseri) hastası 18 yaşındaki Sümeyye Koyuncu, kardeşi 12 yaşındaki Hatice Koyuncu dan yapılacak ilik nakli ile yeniden hayata tutunacak.

Karaman'ın Süleyman Hacı Köy'ünde oturan lise 2'nci sınıf öğrencisi Sümeyye Koyuncu, 8 yıl önce lösemi hastalığına yakalandı. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Sümeyye Koyuncu, hastalığını yenerek normal hayatını sürdürmeye başladı. Daha sonra iki kez daha sağlığına kavuşmak için mücadele eden Sümeyye, nakil dönemlerinin birinde Ankara'daki hastaneden sıra gelmeyişi nedeniyle, ikincisinde ise babasının ölümüyle yıkıldı. Şimdi tekrar tedaviye giren Sümeyye, 12 yaşındaki kardeşinden alınacak kök hücre ile hayata tutunacak.

18 yaşındaki Sümeyye Koyuncu, 10 yıl önce teşhisi konulan kan kanseri nedeniyle ölüm kalım savaşı veriyor. Karaman'ın Süleymanhacı köyünde yaşayan ve şuanda Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altında tutulan genç kız, üst üste yaşadığı şoklara rağmen hayatta kalmaya çalışıyor. 10 yaşında tedavi olan ve 18 yaşında tekrar hastalığı nükseden Sümeyye Koyuncu, "8 ay önce ikinci kez tedaviye geldim. Tedavim başladı, iyi gitti remisyon denilen kök hücre nakli seviyesine geldim. Kök hücre için 12 yaşındaki kardeşim uyumlu çıktı. Ankara'da hastaneye gittik ama hastane tadilatta olduğu için bize sıra gelmedi. Ben oradayken hastalığım tekrar nüksetti, Konya'daki hastanemize döndük" dedi.Tekrar Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye başladığını anlatan genç kız, "Yine kemoterapiye başladık ve bu kez remisyon dönemine gelmeden babam vefat etti, tedaviye ara vermek zorunda kaldık. Şimdi dördüncü kez tedaviye başladık. İnşallah kök hücre nakledilecek seviyeye geldikten sonra Ankara'da kardeşimden alınacak kök hücreler sayesinde sağlığıma kavuşacağım" şeklinde konuştu.

Hastanede tedavi gören kızının başından bir an için ayrılmayan anne Aliye Koyuncu, "Benim tek istediğimin çocuklarımın sağlıklı olması. 10 yaşından beri Sümeyye bu hastalığı çekiyor. Defalarca ilik nakli için mücadele ettik ama olmadı. Her seferinde bir engel çıktı karşımıza. Ümit ediyorum ki şimdi 12 yaşındaki kızım Hatice'den alınacak kök hücre ile diğer kızım yaşayacak" dedi.


Sümeyye'nin tedavisiyle yakından ilgilenen doktorlardan Ali Eser, "Defalarca mücadele ettik ama olmadı. Şimdi Sümeyye'nin hayatta kalması için çalışıyoruz. 1 ay içerisinde kök hücre nakli seviyesine gelmesini umut ediyoruz. O seviyeye gelince Ankara'da kardeşinden alınacak olan kök hücre nakledilecek. Yaşamı için 2 ay içerisinde kök hücre nakli yapılması lazım. Hastamızı nakil seviyesine gelir gelmez, sırası gelerek naklin gerçekleşmesi için bir yakınını önceden Ankara'ya gönderdik, başvurusunu yaptı" diye konuştu. 


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER