Karamanlı Gurbetçi hemşehrimiz Tonca Aday Oldu

Reklam
11 Ocak 2013 - 02:00
Karamanlı Gurbetçi hemşehrimiz Ayhan Tonca, Hollanda Eyalet Seçimlerinde CDA Partisinden Aday oldu.

Hollanda’da 2 Mart 2011 tarihinde yapılacak olan ‘Eyalet Seçimleri’nde Gelderland Eyaletinden, Hıristiyan Demokrat Partisi CDA’nın 12.inci sırasından hemşerimiz Ayhan Tonca aday oldu. Hemşerimiz olan Erdoğan Yüce’nin sahibi olduğu Rotterdam Meram Restoran’da düzenlenen, eski Başbakanlardan Ruud Lubbers’in de katıldığı, Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) aday tanıtım toplantısında, Gelderland Eyalet Meclisi için aday olan Karamanlı Ayhan Tonca, neden aday olduğunu açıkladı. Hemşerilerimiz Erdoğan Yüce, Ahmet Bilgi, Mehmet Ali Topcu ve Rotterdam Büyükşehir Belediye Meclis üyesi CDA partili Muzaffer Çetin, aday hemşerimiz Ayhan Tonca’ya destek verdiler.

Tonca, iş hayatının yanı sıra 1980’den itibaren çeşitli yerel ve ülkesel sivil toplum örgütlerinde önemli konumlarda yer aldı. 1980’li yılların başlarında Apeldoorn da HDV Eyüp Sultan Camii gençlik kollarının kurucularından ve aynı caminin başkanlığını yaptı. Hollanda Türkler için Danışma kurulunun (IOT) ilk ülkesel gençlik teşkilatının (STJ)kurucularından ve bu kuruluşun genel sekreterliğini yaptı.

Hollanda Türk İslam Kültür Federasyonunda (TICF) başkan ve başkan yardımcılığı yaptı. 2004 yılında kurulan Contact Orgaan Moslims en Overheid (CMO) kurucularından. Hollanda’daki Müslüman kuruluşlarının çatı kuruluşu olan bu kuruluşun (CMO) 2007 yılına kadar başkanlığını yaptı. 2008 yılından bugüne kadar da İslam okullarının üst kurulu olan ISBO da yönetim kurulu başkanlığı yapmakta. 1992 yılında CDA’ya üye oldu ve 1998 yılında Apeldoorn belediye meclisine seçildi. 2002-2006 yılları arası Apeldoorn belediye meclis başkan vekilliği yaptı ve 2006-2010 arası CDA grup başkanı idi. 1996 yılında CDA ülkesel seçim programı komisyonunda yer aldı ve 2006 seçimlerinde CDA dan 34.üncü sıradan milletvekili adayı idi. Malum Ermeni meselesinden dolayı diğer iki adayla (Osman Elmacı CDA ve Erdinç Saçan PvdA ) beraber listelerden çıkartıldılar. Şu an CDA Apeldoorn ve CDA bilim enstitüsünün (WI) yönetim kurulu üyesi. Ayhan Tonca aynı zamanda Hollanda toplumuna tüm hizmetlerinden dolayı 2010 yılında Kraliyet nişanına layık görüşüldü ve kraliyet nişanı aldı.

 

1964 yılında Karaman’da doğan, evli ve iki çocuk babası olan hemşerimiz Ayhan Tonca, 1970 yılında Hollanda’ya geldi. İlk, orta ve yüksek eğitimini Hollanda’da tamamladı. 1992 yılında Utrecht Üniversitesi Orta doğu diller (Arapça, Türkçe ve Farsça) ve Kültürler bölümünden mezun oldu. Çeşitli belediyelerin refah kurumlarında çalıştıktan sonra 2003 yılından itibaren Overijssel eyaletinde büyük kentler program sorumlusu olarak çalışıyor. 


Source: Karaman Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum