Kadın cinayetleriyle ilgili DDK'yı görevlendiren Cumhurbaşkanı Gül'ü harekete geçiren 6 aylık kadın cinayetleri raporu oldu

11 Ocak 2013 - 02:00

Türkiye'de son aylarda artan kadın cinayetleri hükümet ve Cumhurbaşkanlığını harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün DDK'yı görevlendirmesinin perde arkasında ise Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2011 yılı

Türkiye'de son aylarda artan kadın cinayetleri hükümet ve Cumhurbaşkanlığını harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün DDK'yı görevlendirmesinin perde arkasında ise Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2011 yılında yaşanan kadın cinayetleri raporu bulunuyor.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 2011 yılında meydana gelen kadına yönelik şiddet eylemlerinin acı bilançosu şöyle:

Buna göre, 2011'in ilk 6 ayında 130 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

- Ocak: 22 kadın cinayeti, 8 kadın intiharı, 13 yaralama, 14 tecavüz.

- Şubat: 16 kadın cinayeti, 5 kadın intiharı, 4 yaralama, 13 tecavüz.

- Mart: 28 kadın cinayeti, 8 kadın intiharı.

Meclis açılıncaya kadar sakın ölmeyin!
Kadın cinayetlerini bugünkü köşesine taşıyan Barış Çiçek'ten çarpıcı bir analiz...
AYRINTILAR İÇİN TIKLAYI


- Nisan: 21 kadın cinayeti, 7 şüpheli ölüm, 8 kadın intiharı, 8 kadın intihar girişimi, 12
kadın öldürülmeye teşebbüs, 2 yaralama, 14 tecavüz.

- Mayıs: 27 kadın cinayeti, 3 intihar.

- Haziran: 16 kadın cinayeti, 3 kadın şüpheli ölümü, 3 kadın intihar, 4 kadın öldürülmeye teşebbüs, 3 kadın silah ve bıçakla yaralama, 5 tecavüz.

KADINLAR PAZAR GÜNÜ TAKSİM'DE YÜRÜYECEK

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda bakanlıktan ve Köşk'ten olumlu adımlar gelmesine karşılık, önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesini isteyen kadın örgütleri, cinayetleri protesto için İstanbul Taksim'de 24 Temmuz'da "Büyük Kadın Yürüyüşü" düzenleyecek.KİMİ ASİTLE YAKILDI, KİMİ KARDEŞ KURŞUNUNA KURBAN GİTTİ...Devletin kurumları kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin önüne geçmek için bir dizi çalışma yürütürken, sokakta kadınlar birbiri ardına ölmeye devam ediyor. İşte birkaç hafta içinde gazetelere manşet olan o zavallı kadınlar ve acı öyküleri...EŞİNİN YÜZÜNE ASİT ATTI!Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde, kıskançlık nedeniyle sürekli şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle, eşyalarını toplayarak evi terk etmek isteyen 6 yıllık evli bir çocuk annesi Aysel Ulusu D. (29), iddiaya göre eşi Alper D. tarafından eter koklatılarak boğulmak istendi ve üzerine asitli kimyasal bir madde döküldü.SERBEST KALDIGenç kadın, şiddet uygulayan eşinin kendisine "Arkamda polis, savcı var'' dediğini öne sürerek, "Benim arkamda kim var? Yok mu bu ülkenin bakanları'' dedi. Eşi hakkında şikâyette bulunan ve bir gece nezarethanede bekletildikten sonra savcılık talimatıyla karakoldan serbest bırakılmasına tepki gösteren Aysel Ulusu D., "Anlamıyorum. Adam beni daha önce silahla tehdit etti. Evde silahlar var ve silahsız gezmez. Polis kelepçesi onda mevcut. Polis mermisi onda mevcut. Bütün tanıdığı polisler arkasındaymış. Bütün savcıların emniyetin arkasında olduğunu söylüyor. Ben de diyorum ki, 'Benim arkamda kim var?' Yok, mu bu ülkenin Kadından Sorumlu Devlet Bakanı? Yok mu İçişleri Bakanlığı? Hani Kadından Sorumlu Devlet Bakanı tek tek herkesle ilgilenecekti? Ben bu adliye kapılarında daha ne kadar sürüneceğim bu halde?" diye konuştu.   


Source: Karaman Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum