banner56

İş bulma vaadiyle 39 kişiyi dolandıran Mehmet Can isimli zanlı, kendini mahkemede çok konuşulacak sözlerle savundu

İş bulma vaadiyle 39 kişiyi dolandıran Mehmet Can isimli zanlı, kendini mahkemede çok konuşulacak sözlerle savundu
Adana'da gazetelere ilan verip, iş bulma vaadiyle 39 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla toplam 273 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan 29 yaşındaki Mehmet Can, "Ne yaptıysam, istihdam için yaptım" diyerek kendini savundu.

Adana'da gazetelere ilan verip, iş bulma vaadiyle 39 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla toplam 273 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan 29 yaşındaki Mehmet Can, "Ne yaptıysam, istihdam için yaptım" diyerek kendini savundu.

İddiaya göre, bir kiralama şirketinden aldığı otomobili geri vermemek suçundan tutuklu bulunduğu Bolu Cezevi'nden firar eden Mehmet Can, 5 ay önce Adana'da sahte isimle işyeri kiraladı. Can, 600 lira maaşla kadın sekreter işe aldı, ardından gazetelere 'Kapıcı ve şoför aranıyor' ilanı verdi. Arayanları işyerine davet eden Mehmet Can, gelenlere sözde başvuru formu doldurtup, gönderdi. 10- 15 gün sonra cep telefonlarından aradığı kişileri "İş başvurunuz kabul edildi" diye çağıran Can, işe başlayacakları sevinciyle gelenlerden sabıka ve nüfus kaydı, sağlık raporu, kimlik fotokopisi gibi belgelerle birlikte 70 lira para aldı. Can, bu kişilere, 25 Nisan'da işbaşı yapacaklarını, bunun için de kendilerini yeniden arayacaklarını söyleyerek, gönderdi. Söylenen tarihte geldikleri işyerinin kapalı olduğunu görünce dolandırıldıklarını anlayan vatandaşlar, polise şikayette bulundu.

'BU KADAR ENAYİ VARSA SUÇ BENİM Mİ?'

Polisin yaptığı çalışma sonucunda yakalanıp gözaltına alınan Mehmet Can, ifadesinin ardından adliyeye sevk edilirken, "Memlekette bu kadar enayi varsa suç benim mi?" diye bağırdı. Çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan Can hakkında, 39 kişiyi dolandırmaktan dava açıldı. Her kişi için 7'şer yıl olmak üzere toplam 273 yıla kadar hapis cezası istenen Can'ın yargılanmasına Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

İSTİHDAM İÇİN YAPMIŞ

Suçlamayı kabul etmeyen sanık Can, "Aklıma insanları bir yerlerde istihdam etmek geldi. Gazetelere verdiğim ilan sonucunda 5 bin civarında kişi başvurdu. İşe başlayan kişilerden ilk maaşlarının yarı kadarını aldım. Zaten bu şekilde anlaşma yapmıştım. Ayrıca müracaatlarda dosya parası da alıyordum. Bu kişilerden 40'ı, dosya parası alınıp, işe yerleştirmek için hazır olanlardır. Yakalarıp, hapse girmeseydim, hakkımda şikayetçi olanlara da iş bulacaktım. Ne yaptıysam, istihdam için yaptım" dedi. 19 şikayetçinin katıldığı duruşmada sanığın savunması, mahkeme salonunda gülüşmelere neden oldu.

Sanıktan şikayetçi olduğunu belirten 29 yaşındaki Hasan Çetinkaya ise "Böbrek hastası olduğum için yapabileceğim tek iş kapıcılık olduğundan başvurdum. Sanık bana benim çalışacağım inşaatın bitmek üzere olduğunu ve kısa süre sonra işe başlayacağımı söyledi. 70 lira verdim. Bana söylediği yerde bitmek üzere olan bina olmadığını öğrenince, tekrar yanına gittim. Ancak o esnada polisler geldi. Aldatıldığımı anladım" diye konuştu.

Şoför olarak başvuru yaptığını belirten 25 yaşındaki Orhan Yüren de "Benden faks parası adı altında 30 lira aldı. Parayı dosyanın arasına koymam gerektiğini söyledi. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum" diye mağduriyetini dile getirdi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin tamamlanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22