banner56

'Golden Turk Awards' yarışmasını kazanan isimler New York'ta açıklandı

'Golden Turk Awards' yarışmasını kazanan isimler New York'ta açıklandı

ABD'de yaşayan başarılı Türklerin ödüllendirildiği, "Golden Turk Awards" yarışmasını kazananlar belli oldu.

"Golden Turk Awards" yarışmasını kazanan isimler, New York'ta düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

Yarışma düzenleme komitesi adına sonuçları duyuran Cemil Özyurt, 26 kişilik jürinin, 138 aday arasından 18 farklı kategoride kazananları belirlediğini söyledi.

Buna göre, Coca Cola CEO'su Muhtar Kent, ünlü kalp doktoru Mehmet Öz ve Türk Kültür Vakfı Direktörü Güler Köknar'ın jüri özel ödülüne layık görüldüğü yarışmada, Golden Turk Awards düzenleme komitesi özel ödülü de eğitime katkılarından dolayı Mezun Group'a ve Türk toplumuna katkılarından ötürü Dr. Zeki Uygur'a verildi.

ÇEŞİTLİ KATEGORİLERDE KAZANANLAR

En Başarılı İşadamı ödülüne, Picasso Travel'ı 30 yılda ABD'nin en büyük seyahat acentalarından biri haline getirdikten sonra satan Hüseyin Özyurtçu layık görüldü.

En Başarılı İş Kadını ödülü, İtalyan butik moda markası Luca Luca'yı sıfırdan ABD genelinde tanınır bir marka haline getiren şirketin başkanı ve CEO'su Yıldız Blackstone'a verildi.

En Başarılı Yönetici ödülüne, dünyanın en büyük mimarlık şirketlerinden Skidmore Owings and Merrill, LLP'un ortaklarından Mustafa Abadan layık görüldü. 1983 yılında çalışmaya başladığı şirkette 1996 yılında ortak olan Abadan, dünyanın altı farklı kıtasında eserleri olan tek Türk mimar.

En Başarılı Müzisyen ödülünü, New York'ta yaşayan ünlü neyzen ve bestekar Ömer Faruk Tekbilek aldı. Sayısız ödülün sahibi olan Tekbilek, son olarak "Best of Omar Faruk Tekbilek" albümünü çıkardı.

En Başarılı Akademisyen ödülüne, diabet üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Harvard öğretim görevlisi Gökhan Hotamışlıgil layık görüldü. Hotamışlıgil, moleküler bazda obezite, diyabet ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantıların anlaşılması için yaptığı araştırmalar nedeniyle 2010 Naomi Berrie Ödülü'ne layık görülmüştü.

En Başarılı Girişimci ödülünü, internet güvenlik şirketi Comodo'yu dünya markası haline getiren şirketin sahibi Melih Abdulhayoğlu aldı.

Yılın En Başarılı Markası ödülünü, ABD genelinde New York, New Jersey, Las Vegas, DC, Chicago ve Dallas mağazaları ile faaliyet gösteren erkek giyim markası Sarar aldı.

En Başarılı Şirket ödülünü, ABD'de Türk şirketleri arasında markaya yatırım yapan ilk şirketlerden biri olan Mavi Jeans kazandı.

Türk Toplumuna En Fazla Destek Veren Amerikalı ödülüne Turkish Coalition of America'nın (TCA) başkanı Lincoln McCurdy layık görüldü. Şubat 2007'de kurulan TCA, Türkiye'nin Kongre nezdinde tezlerinin savunulması, çıkarlarının korunması için çaba harcıyor.

En Başarılı Türk Amerikan Toplum Lideri ödülü, California Türk Amerikan Derneği yöneticisi Yavuz Atila'ya verildi.

En Başarılı Sosyal Sorumluluk Sahibi Şirket ödülünü, online ticaret alanında 10 yıldır faaliyet gösteren tulumba.com aldı.

En Başarılı Amerikalı İş Ortaklığı ödülü, geçtiğimiz yıllarda 50 yılını geride bırakan Koç&Ford ortaklığına verildi.

En Başarılı Global Türk ödülünü, Maryland'de yaşayan ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu aldı. Atakoğlu, jüri tarafından açık oy farkla bu ödülü almaya layık görüldü.

"Young Turk" ödülü, ABD genelinde politik değerlendirmeleri ile tanınan ve kısa bir süre önceye kadar MSNBC'de program sunan Cenk Uygur;a verildi. Uygur, "Young Turk" adıyla internet üzerinden yayın yapan ve milyonlarca kişiye ulaşan kendine ait bir yayın kanalının da sahibi.

En Başarılı Çıkış ödülünü, akıllı telefonlar için eğitimle ilgili aplikasyonlar geliştiren Bidbox şirketi aldı.

En Başarılı Sanatçı ödülünü, dünyaca ünlü ressam Burhan Doğançay layık görüldü.

En Başarılı Türk Aktivist ödülünü, geçtiğimiz aylarda Amerikan Türk Dernekleri Asemblesi başkanlık görevini Günay Evinch'ten teslim alan Ergün Kırlıkovalı aldı.

En Başarılı Sivil Toplum Örgütü ödülü, Washington'daki çalışmaları ile "Turkish American Association of Washington DC" aldı.

YARIŞMA SÜRECİ

"Golden Turk Awards" yarışması düzenleme komitesi adına sonuçları açıklayan Cemil Özyurt'a göre, "Golden Turk Awards" komitesine yaklaşık 400'ün üzerinde başvuru yapıldı.

13 kişiden oluşan komite, başvuruları değerlendirdi ve jüriye sunulmak üzere 138 aday belirledi. Bu 138 aday önce online oylamaya tabi tutuldu ve ardından finalistler jüri tarafından tek tek değerlendirildi.

Ödül alan isimleri, Türkiye'de ve ABD'de kendi alanlarında saygın işadamı, profesyonel yönetici, akademisyen, politikacı ve sivil toplum liderlerinden oluşan 26 kişilik bir jüri saptadı.

Jüri üyeleri arasında 7 profesyonel, 6 akademisyen, 6 sivil toplum lideri, 5 işadamı, iki yazar yer aldı. ABD'de faaliyet gösteren Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi (ATAA), Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası (TACCI), Turkish American Business Forum (TABF) ve İstanbul merkezli Turkish American Business Association-AmCham (TABA-AmCham) kurumlarının üst düzey yöneticileri de jüri olarak Golden Turk Awards yarışmasında yer aldı.

ABD'nin 22 farklı eyaletinden katılımın olduğu yarışmanın ödül töreninin Aralık ayında yapılmasının planlandığını ifade eden Özyurt, yarışmanın geleneksel hale getirileceğini sözlerine ekledi.

 


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22