banner56

Fujitsunun süperbilgisayarı birinci oldu!

Fujitsunun süperbilgisayarı birinci oldu!
Fujitsunun yeni süperbilgisayarı K Computer dünyanın en hızlı PClerini geride bırakmayı başardı!
Fujitsunun Gelişmiş Hesaplama Bilimleri Enstitüsü RIKEN ile birlikte geliştirdiği K Computer isimli bilgisayar 37nci TOP500 listesinde ilk sıraya yerleşti. Dünyanın en hızlı bilgisayarlarını sıralayan TOP500 listesine giren bilgisayarlar, Almanyanın Hamburg kentinde düzenlenen 26ncı Uluslararası Üstün Hesaplama Konferansında (ISC 11) açıklandı.

Doğrusal denklemleri matris hesaplama yoluyla çözen LINPACK programıyla yapılan sıralamada K Computer en hızlı bilgisayar olmasının yanı sıra % 93lük hesaplama verimliliği ile de dikkat çekti. Süper bilgisayar, 2004 yılında Earth Simulator isimli bilgisayardan sonra TOP500 sıralamasında birinciliğe yerleşen ilk Japon yapımı bilgisayar oldu. Çin yapımı Tianhe - 1A ikinci sırada, Oak Ridge Ulusal Laboratuarında bulunan ve Amerikanın en hızlı bilgisayarı olan süper bilgisayar ise üçüncü sırada yer aldı.

K Computerin hızı 1 milyon masaüstü bilgisayarın hızına eşit

K Computer, bir saniye içerisinde 8,2 katrilyon hesaplama yapabiliyor. Diğer bir deyişle, süper bilgisayarın hesaplama gücü saniyede 8,2 petaflop. Halen geliştirme aşamasında olan K Computerin performansı ise ortalama bir milyon adet masaüstü bilgisayarınkine eşit. Sistem kartlarıyla dolu 672 adet dolaptan oluşan süper bilgisayarın şu anda toplam 68.544 ana işlem birimi (CPU) bulunuyor. RIKENin araştırma laboratuarında yer alan K Computerin büyüklüğünün 800 dolaba çıkarılması planlanıyor.
Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER