banner56

Evliya Çelebi ile ilgili ilginç bir gerçek ortaya çıktı

Evliya Çelebi ile ilgili ilginç bir gerçek ortaya çıktı
Ünlü seyyah internette çıkan sakallı resimlerinin aksine, sakalsız, orta boylu ve tıknazmış. Türk Dil Kurumu (TDK) ve TRT ile işbirliğiyle 10 bölümlük 'Evliya Çelebi' belgeseli hazırlanıyor.

Belgeselin ilk bölümü eylül ayında 'Evliya Çelebi Yılı' etkinlikleri kapsamında gösterilecek. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Evliya Çelebi'nin 400 yıl önce dünyaya geldiğini hatırlatarak, bugüne kadar yeterince tanıtılmadığını söyledi.

Akalın, "Evliya Çelebi eğer bir Türk değil de bir İngiliz olsaydı, bir Fransız olsaydı bütün dünyaya tanıtırlardı.'' dedi. Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sini günümüz Türkçesine çeviren Seyit Ali Kahraman'ın ünlü gezginle ilgili ayrıntılı bir kitap da hazırladığını anlatan Akalın, kitapta Evliya Çelebi ile ilgili bazı gerçeklerin ortaya çıktığını ifade etti.

Akalın, "Evliya Çelebi sanal ortamda, tüm görsellerdeki resimlerinin aksine sakalsız, orta boylu ve biraz tıknazdır. Mesela bir yerde 46 yıldır sakalsız dolaştığını, yani tıraşlı olduğunu anlatıyor. Bu bilgilerden biz Evliya Çelebi'nin hemen hemen her gün tıraş olduğunu anlıyoruz." diye konuştu.

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE

banner23

banner22