banner56

Ergenekon iddianamesinde adı geçen Org. Saldıray Berk emekliliğini istedi

Ergenekon iddianamesinde adı geçen Org. Saldıray Berk emekliliğini istedi
Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Org. Saldıray Berk emekliliğini istedi. Medyanın gündeminden hiç düşmeyen bir isim olan Berk hakkında açılan davalar dikkat çekmişti.

Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Org. Saldıray Berk emekliliğini istedi. Medyanın gündeminden hiç düşmeyen bir isim olan Berk hakkında açılan davalar dikkat çekmişti.

SUÇLAMALAR NEYDİ?

Erzincan'da 'İrtica ile Mücadele Eylem Planını' uyguladıkları iddiasıyla Ergenekon silahlı terör örgütünün lideri olmaktan hakkında 7.5 ila 15 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Orgeneral Berk hakkında, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünü ziyaretinde Başbakan Erdoğan'a hakaret içeren ifadeleri kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

AKP'YE OY VEREN ELLERİNİZ KURUSUN

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı merkeze 240 kilometre uzaklıkta bulunan Başbağlar köyünü 2008 yılı Mayıs ayında ziyaret eden 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk, yaptığı konuşmalar ile AK Parti'ye ve Başbakan Erdoğan'a ağır eleştirilerde bulunmuş ve 'Ak Parti'ye oy veren ellerin kurusun' dediği ileri sürülmüştü. Berk için BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiası ile 2.5 yıl hapis cezası isteniyor.

BAŞBUĞ KEFİL OLMUŞTU

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, yeni Ergenekon davasının 1 numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'e niçin destek verdiğini geçtiğimiz yıl Vatan gazetesine anlatmıştı:

"Şimdi 3'üncü Ordu Komutanı'yla ilgili iddialar bu 61 sayfalık iddianamenin kaç sayfasını teşkil ediyor biliyor musunuz? 61 sayfa içinde tabii çeşitli yerlerde geçiyor ama esas Ordu Komutanı'yla ilgili iddialara baktığımız zaman bir sayfa. Şimdi lütfen bu konuda yorum ve değerlendirme yapanlar bu bir sayfayı bir kere okusunlar. Nedir bu olay bir baksınlar. Ordu Komutanı'na yönelik suçlamada üç husus var. Birincisi bir plan semineri yine orada da söz konusu ve bu plan seminerinin oynandığı ve seminerin yine konuların dışına çıktığı... Bu kesinlikle doğru değil. Niye, Kara Kuvvetlerimiz bunu inceledi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın elinde plan semineriyle ilgili tüm raporlar var, bu plan seminerine katılan herkesin görüşleri, bilgileri var. Dolayısıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığımız bu plan semineriyle ilgili detaylara hâkim ve bu araştırma sonucunda gözüken nokta şudur ki, bu plan seminerinde iddia edilen şeylerin hiç biri gerçekleşmemiştir. Birinci tespitimiz bu. İkinci tespitimiz, yine Ordu Komutanı'nın efendim Alevi köylerine ziyareti bir suçlama olarak ifade ediliyor. Bu aslında çok çirkin, yani nereye koyacağız bunu ayrı bir olay..."


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22