banner56

Erdoğan'ın 'Mısır gezisi sırasında Gazze'ye gidebilirim' açıklaması İsrail ve Filistin tarafında heyecan yarattı.

Erdoğan'ın 'Mısır gezisi sırasında Gazze'ye gidebilirim' açıklaması İsrail ve Filistin tarafında heyecan yarattı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Mısır gezisi sırasında Gazze'ye gidebilirim" açıklaması, sonra hem İsrail tarafında hem de Filistin tarafında heyecan yarattı. Erdoğan'ın İsrail ambargosu altındaki kentlerini ziyaret edeceğini duyan Gazzeliler şim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Mısır gezisi sırasında Gazze'ye gidebilirim" açıklaması, sonra hem İsrail tarafında hem de Filistin tarafında heyecan yarattı. Erdoğan'ın İsrail ambargosu altındaki kentlerini ziyaret edeceğini duyan Gazzeliler şimdiden hazırlıklara başladı. Dükkanlarda boy boy Erdoğan posterleri yerlerini aldı.

Hamas Sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri de Erdoğan'ın Gazze Şeridi'ni ziyaret etmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ebu Zuhri, bu ziyaretin cesur ve ileri bir adım olacağını, Hamas Hareketi'ne uygulanan siyasi abluka duvarında büyük bir delik açacağını ifade etti.

İSRAİL'DEN İZİN ALACAK MI?

İsrail tarafı ise gezinin nasıl gerçekleşeceği konusunda spekülasyonlara başladı. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, Erdoğan'ın Mısır üzerinden karayolu ile Gazze'ye gelebileceğini ancak bu durumda Mısır'ın tam kontrolünde olmayan Sina yarımadasında El Kaide militanları tarafından saldırıya uğrayabileceğini öne sürdü. Debka'nın iddiasına göre Mısır ordusu, Sina yarımadasındaki otobanların tam olarak güvenliğini sağlamıyor. Erdoğan'ın diğer seçeneği ise Gazze topraklarına helikopterle gitmek. Ancak bunun için İsrail hükümetinden izin alması gerekiyor. Mısır ile İsrail arasındaki anlaşmalara göre Mısır'dan gelecek bir hava aracının İsrail'den izin alması gerekiyor. Yani Erdoğan Gazze'ye İsrail toprakları dışından dahi girmek istese yine İsrail ordusunun yardımına ihtiyacı var. Diğer bir seçenek ise Mısır jetlerinin eşliğinde helikopterle geçmesi.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22