banner56

Erdoğan, Türkiye'nin Ürdün'de de kentsel dönüşüm, değişim çalışmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin Ürdün'de de kentsel dönüşüm, değişim çalışmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Ürdün'de de kentsel dönüşüm, değişim çalışmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Ürdün'de de kentsel dönüşüm, değişim çalışmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Erdoğan, daveti üzerine çalışma ziyareti çerçevesinde Türkiye'ye gelen Ürdün Başbakanı Maruf El Bahit ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Ürdün Bayındırlık ve İskan Bakanı Yahya Kisbi arasında toplu konut alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Ürdün'ün ardından Irak'taki yapılandırmayla ilgili çalışmalar yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin konut yapımıyla ilgili tecrübe ve deneyimlerini Ürdün'de de değerlendirmek istediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Bunun yanında üçüncü bir ülkede de, bu Irak da olabilir bir başkası da olabilir yapılabilir. Burada da Irak'taki girişimcilerle veya TOKİ'nin karşıtlığıyla bu noktada adımlar atılabilir. Ancak şu andaki ilk hedef Ürdün'deki yapılanmayla ilgili adımlardır. Bu adımların gerçekleştirilmesine yöneliktir'' diye konuştu.

500 BİN KONUT MÜJDESİ

Erdoğan, TOKİ'nin Türkiye'de 9 yılda ciddi deneyimleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''500 bin konut inşası, bunun şu ana kadar 370 bini sahiplerine teslim edilmiş vaziyette. Böyle bir sürecin içerisindeyiz. Önümüzdeki hedef, 2023'e kadar yeni bir 500 bin konutun başlamasıdır aynı zamanda. Bunun da şu anda işaretini verdik. Bu çalışmalara da gireceğiz. Bu konuda tamamen sosyal konutlardan alınız da üst gelir gruplarına kadar yapılmış konutlar var. Bunlar kentsel dönüşüm, değişim hedeflediği için Ürdün'de de buna benzer kentsel dönüşüm, değişim çalışmalarına yardımcı olabiliriz.''

El Bahit de Ürdün'ün bir lojistik merkez olmasını istediklerini ifade ederek, ''İstanbul'da bizim için lojistik merkez olabilir. Orta Asya ve Kafkas ülkelerine buradan geçebiliriz. Ürdün-serbest ticaret anlaşması yürürlüğe girdi. Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün anlaşması da söz konusu. Belirgin bazı işlemler yapıldı. Suriye ve Ürdün içinde bulunduğu durumlardan dolayı ikili şekilde devam ettireceğiz'' diye konuştu.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22