banner56

Elazığ'daki depremde 312 konutun hasar gördüğü ve 270 aileye çadır dağıtıldığı belirtildi

Elazığ'daki depremde 312 konutun hasar gördüğü ve 270 aileye çadır dağıtıldığı belirtildi
Elazığ'daki depremde 312 konutun hasar gördüğü ve 270 aileye çadır dağıtıldığı belirtildi

Elazığ'da dün meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında devam eden hasar tespit çalışmaları kapsamında, bin 312 konutta ön hasar tespiti yapıldı.

Elazığ Vali Yardımcısı Ercan Çiçek, telefonla AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezi İçme beldesi olan ve yaklaşık 15 köyde hasara yol açan deprem sonrasında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Bayındırlık Müdürlüğü ekipleri tarafından hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Bugün itibariyle bin 312 evde hasar tespiti yapıldığını anlatan Çiçek, ''Bu çalışmalar devam ediyor. Pazartesi kesin sonuçlar alınacak. Şu anki duruma göre 149 ev oturulamaz durumda, 270 evde orta ve az hasar var. Bölgeye ayrıca 270 çadır dağıtıldı'' dedi.

Çiçek, yerleşim yerlerinde muhtar ve vatandaşlarla görüştüklerini, kendilerine yiyecek konusunda bir talep gelmediğini, gelmesi halindeyse kumanyaların hazır olduğunu söyledi. Bölgede akşam saatlerinde tuvalet ihtiyacı konusunda talep geldiğini ifade eden Çiçek, bu konuda gerekeni yapacaklarını bildirdi.

Hasarın kerpiç evlerde olduğunu, betonarme evlerde bir sıkıntı olmadığını belirten Çiçek, ''Artık bu konuda bilinçlenmemiz, depreme dayanıklı konutları inşa etmemiz lazım'' dedi.

Bu arada hasar gören yerleşim birimlerine dağıtılan çadırların İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Kızılay görevlilerince kurulduğu, çadırlara TEDAŞ tarafından elektrik verilmesi için çalışma yapıldığı kaydedildi.

Deprem bölgesinde İl Özel İdare Müdürlüğü ekiplerince yol ve içme suyu tesisleri gözden geçirilip iyileştirme çalışmaları yapılırken, Kartaldere köyünde hasar gören cami minaresinin de tamamen yıkılmasının planlandığı bildirildi.

YİYECEKLERİNİ ALMAYA KORKUYORLAR

Öte yandan bazı depremzedeler çadırlara yerleşirken, bazılarının çadırlara pek ilgi göstermediği görüldü.

Depremin ardından 30 çadır gelen, ancak şimdilik talebe göre 5 çadır kurulan Sarıkamış köyünde vatandaşlar, çadır yerine evlerinde kalmayı tercih etti.

Kartaldere köyünden Sebihe Sarıca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün geceden beri çadırda kaldığını, zarar gören evlerine girmeye korktukları için eşyalarını alamadıklarını, eşyalarının büyük çoğunluğunun da zarar gördüğünü söyledi.

Kaldığı çadırı köylülerin kurduğunu anlatan depremzede Meral Yağız da evlerinin durumunun kötü olduğunu söyledi.

Yağız, ''Annem yalnız yaşıyor. Evine girilmiyor. Komşularımızın evleri de öyle. Hepsine baktık. Hiçbirinde girilecek hal yok. Evlerimiz dışardan sağlam görünüyor, ama içerden hepsi yıkılmış. Eşya hiç yok. Evlerdeki dolaplar, eşyalar dökülmüş, kırılmış. Sadece çadır geldi, gelenleri de kendileri kurmadılar'' dedi.

Yağız, ''Nelere ihtiyaç duyuyorsunuz?'' sorusu üzerine, şunları söyledi: ''Başta lavabo olmak üzere her şeye ihtiyacımız var. Mesela yiyecek. Kimse evine gidip yiyecek alamıyor. Gidenler de 2-3 kişi gidiyor, biri içeri giriyor, diğerleri kapıda bekliyor. Ev yapsınlar, ev olmazsa olmaz.''

Meral Yağız, bir komşusunun evinde yılan görüp bağırması üzerine dışarıya çıkıldığını, o sırada da deprem olduğunu söyledi. Yağız, ''Komşunun biri 'evimde yılan var' dedi. Biz o yüzden yılana bakmak için hepimiz dışarı çıktık. Zaten son zamanlarda 3 evde yılan çıktı. Hepimiz dışarıya çıktığımızda, o anda da deprem oldu'' dedi.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22