banner56

El Cezireden ortalığı karıştıracak iddia

El Cezireden ortalığı karıştıracak iddia
El Cezire televizyonu, Libya ordusuna bağlı askerlerin Türkiyede üretilmiş kumanyaları kullandığını iddia etti. Bu iddianın doğru olması halinde, bunun BM yaptırım kararının ihlali olacağı öne sürüldü.

El Cezirenin Libya muhabiri James Bays, ülkenin Nefusa kentinde devlet başkanı Muammer Kaddafiye bağlı güçlerin terk ettiği bir üste Türkiyede üretilmiş kumanyaların ele geçirildiğini ifade etti.

Bays, El Cezire kanalından haberi vermesinin ardından Twitter hesabı üzerinden de konunun ayrıntılarını paylaştı. Baysin kumanyaya ait olduğunu söylediği fotoğrafta ele geçirilen lavaş ekmeğin üretim tarihi Mart 2011 olarak görülüyor.

Koalisyon güçlerinin Libya operasyonu 19 Martta başlamış, BM Güvenlik Konseyinin bu ülkeye yönelik yaptırım kararı ise Şubat ayı sonunda alınmıştı.

Baysin paylaştığı bir başka fotoğrafta ise aynı firma tarafından üretilen, paketlenmiş dönerli pirinç pilavı görülüyor. El Cezire muhabiri, ürünün 2010da imal edildiğini belirtiyor.

El Cezireye konuşan hukukçular, BM kararının ardından Türkiyeden Kaddafi güçlerine askeri gıda sevkiyatının yapıldığının teyit edilmesi halinde, bunun yaptırımların ihlali anlamına gelebileceğini söyledi.

Kumanyayı ürettiği iddia edilen Türk şirketine telefonla ulaşmaya çalıştık, ancak mesai saati bittiği için şirket çalışanlarının işten çıktığı, üst düzey yöneticilerin ise toplantıda olduğu bildirildi.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER