banner56

Ebru Sergisi Açıldı

Ebru Sergisi Açıldı
Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, Karaman Devlet Hastanesi Psikiyatri servisinde tedavi görmekte olan hastaların yapmış olduğu çalışmalara ait eserlerin yer aldığı Ebru Sergisinin açılışına katıldı.

22 Haziran 2011 Çarşamba günü  82.Yıl Devlet Hastanesinin ek binasında gerçekleştirilen Ebru sergisi açılışına Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN, Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU, İl Sağlık Müdürü Dr. Adem KUCUR, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz ORTA, doktorlar ve sağlık personeli katıldı.

Ülkemizde ruhsal bozukluğu olan hastalara, toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde, psiko-sosyal destek hizmetlerinin verilmesi, takip ve tedavilerinin gerektiğinde, evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde evlerinde sunulabilmesi için, Sağlık Bakanlığı tarafından kamu hastanelerine bağlı olarak faaliyet göstermek üzere “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi” kurulması planlanmıştır.

Bu çerçevede, ilimiz Karaman Devlet Hastanesi Psikiyatri Servisinde, serviste yatan hastaların tedavi süreçlerinin hızlandırılması amacıyla, sanatsal bir terapi uygulaması olan Ebru Kursuna 2011 Mart ayı itibari ile başlanılmış ve haftada iki gün hastane bünyesinde ayrılmış özel salonda Ebru Hocası Aynan ÇOLAKOĞLU tarafından kurs verilmektedir.

Açılan bu ebru kursu sonucunda kursiyerlerin  yapmış oldukları çalışmaların yer aldığı ebru sergisinin açılışı  Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN tarafından gerçekleştirildi. Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN ve beraberindekiler açılışı yapılan sergiye gezerek yapılan çalışmalar hakkında Ebru hocası Aynan ÇOLAKOĞLU’ndan bilgi aldılar. Serginin gezilmesinden sonra Vali KAHRAMAN ve beraberindekiler ebru kursunu başarıyla bitirerek çalışmaları sergilenen psikiyatri bölümündeki hastaları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular ve ebru sergisindeki başarılı çalışmalarından dolayı onları tebrik ettiler. Valimiz Sn. Süleyman KAHRAMAN burada hastalarla bir araya gelerek, onlarla bir süre sohbet ettikten sonra hastaneden ayrıldı.

Su üzerinde renklerle, bir eşi daha olmayan görüntü oluşturma sanatı olan ebru; renklerin cümbüşü, ruhun renklerle dans edişi, düşünerek rahatlama, görerek dinlenme, işlem aşamasında farklı bir dünyaya dalma hislerini uyandırmaktadır. Psikiyatri hastalarında uğraş ve terapi yöntemi olan ebruda, boyaların su üzerinde dans edişleri kontrol dışında olduğu ve buna dayanarak hastalarımın hayatlarında her şeyi kontrol edemeyeceklerini, kontrolleri dışında da olayların gelişebileceğini görmelerinin sağlanması tedavileri sürecinde önemlidir.

Ebru yapan hastalar rahatlama, gevşeme hissetmekte, bunun yanı sıra bir şeyler başarabilmelerinin gücünü ve güzelliğini görebilmektedirler. Böylelikle ebru, hastaların özgüven gelişmesinde de etkili olmaktadır. Ebru öyle bir sanattır ki, grup olarak terapi niteliği taşımasının yanında, kişisel  olarak da kendine özgü bir terapi yolu olabilmektedir. /267/DSC_4415  /267/DSC_4418  /267/DSC_4438  /267/DSC_4447  /267/DSC_4456  /267/DSC_4469  /267/DSC_4472  /267/DSC_4493  /267/DSC_4496  /267/DSC_4501  /267/DSC_4504  /267/DSC_4508  /267/Ebru SergisiSource: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER