banner56

Diyarbakır Silvan'da sivil toplum kuruluşları PKK'nın saldırısına ilişkin hazırladıkları raporu açıkladı

Diyarbakır Silvan'da sivil toplum kuruluşları PKK'nın saldırısına ilişkin hazırladıkları raporu açıkladı
Diyarbakır'daki bazı sivil toplum uruluşu (STK) temsilcileri, 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı ve 7 PKK'lının da öldürüldüğü çatışma ile ilgili hazırladıkları raporu, gazetecilere açıkladı.

Diyarbakır'daki bazı sivil toplum uruluşu (STK) temsilcileri, 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin yaralandığı ve 7 PKK'lının da öldürüldüğü çatışma ile ilgili hazırladıkları raporu, gazetecilere açıkladı.

STK temsilcileri, çatışma bölgesinde MKE menşeyli patlayıcı madde atıkları, yanan sırt çantaları, mermilere rastladıklarını belirterek, köylülerle yaptıkları görüşmelerin detaylarını kamuoyuna açıkladı.

İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der, Tabipler Odası TİHV, Özgür-Der, Diyarbakır Barosu, KESK Şubeler Platformu, Memur-Sen Şube temsilcilerinin de aralarında bulunduğu heyet, dün Silvan İlçesi'ne bağlı Bayrambaşı Beldesi Dolapdere Köyü kırsal kesiminde 13 askerin şehit edildiği çatışma bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

STK temsilcileri bugün Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda basın toplantısı yaparak, hazırladıkları raporu kamuoyuna açıkladı. 3 sayfalık raporda, yöredeki köylüler ile yapılan görüşmeler, olayın meydana geldiği bölgede heyetin inceleme ve gözlemleri, heyetin kanaati ve cevaplanmasını istedikleri sorular yeraldı.

KÖYLÜLER ADINI GİZLEDİ

Heyet adına konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, Dolapdere Köyü'ne gittiklerini ve köy camii yanında ismini vermek istemeyen 2 köylü ile görüştüklerini söyledi. Bu köylülerin anlatımlarını aktaran Bilici, şöyle dedi:

"Birinci köylü, 'olaydan bir gün önce bölgedeke askerler köy çevresinde bulunmaktaydı. Olay günü saat 14.00'da, çatışma öncesi 3-4 el silah sesi geldi. Daha sonra yoğun silah sesleri geldi ve bu durum yaklaşık bir saat kadar devam etti. Saat 15.00 civarında 2 helikopter gelerek önce köyün hemen yakınından başlayarak çatışma alanına doğru gaz bombaları ve diğer bombaları atmaya başladı. Bir helikopter de çatışma bölgesine asker indirdi. Füze ve gaz bombaları nedeniyle bölge sis bulutu arasında kaldı. Saat 16.00'da köye 4 askeri panzer gelerek, asker bıraktı. Köyün sol tarafındaki yamaçta bulunan 2 eve ateş açıldı ve evin duvarına mermi isabet etti. Olayda ölen ya da yaralanan hiç birini görmedik. Olayın çıktığı andan bir sonraki gün ikindi vaktine kadar yangına bizlerin, orman görevlilerinin ve belediye görevlilerinin müdahalesine izin vermediler' dedi."

HAYVANLAR ALINDI

Bilici, görüştükleri ikinci kişinin de, çatışma gününden bu yana 100 kadar büyükbaş hayvanlarının kaybolduğunu, korkudan bunları arayamadıklarırnı söylediğini anlatırken, "Köylülerden bazıları, köye gelen askerler tarafından muhtar tehdit edilerek zorla yük hayvanlarını köylülerden alarak olay yerindeki bazı malzemelerin taşındığı ve kara yolu ile bilmedikleri bir yere götürüldüğü ifade etti. Hatta muhtarın askerler tarafından darp edildiği söyleyenler de oldu. Muhtardan konuya ilişkin ve iddialara ilişkin bilgi alınmak istendiğinde heyetin hiçbir sorusuna yanıt vermemesi dikkat çekiciydi" dedi.

"ÇATIŞMA BÖLGESİNDE YANAN 44 ADET SIRT ÇANTASI KALINTISI"

Çatışma bölgesinde yaptıkları gözlem ve incelemeleri de anlatan Bilici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Heyetimiz, saat 11.00 civarı köyden ayrılıp olay yerine hareket etti. Köyün yaklaşık 100 metre mesafesinden başlayarak hemen hemen tüm ormanlık alan yandığı gözlemlendi. Köyün yaklaşık bin metre ilerisinde, köyün kuzey batı kyününde bulunan ve çatışma olduğu iddia edilen yere ulaşıldı. Burası, çevreye göre hakim bir tepe idi.

Alanın güneyinde, yaklaşık 1000 metrelik mesafede içinde su olmayan dere mevcuttu. Yaklaşık 4-5 bin metrakerelik bu alanın hemen girişinde kayalıkların arasında 44 yanmış askeri sırt çantası kalıntıları, yanmış gıda maddeleri, 2 litrelik kola şişesi içinde muhtemelen çevreden toplanmış mermi kovanları ve çekirdekleri görüldü. Olay yerinde yaklaşık 20 mevzi tarafımızdan tespit edildi. Bunların bir kısmı doğal, bir kısmı da taşlardan örülmüş mevzilerdi. Tüm mevziler yanmış, mevzilerde askerlere ait mermi, şarjör, kumanya malzemeleri, yanmış giyim malzemeleri, ceplerinde sigara ve diğer günlük kullanımlık malzemeler görüldü. Bazı mevzilerin hemen önünde yukarıdan atıldığı sabit olan silahlardan dolayı oluşan çukur alanlar ve buralarda üzerinde MKE menşeli patlayıcı madde kalıntıları, yine MKE menşeli olan arkasında pervane bulunan muhtemelen füze olduğu düşünülen bir cisim görüldü. Olayın olduğu yer ile diğer alanlardaki yanık görüntüleri tamamen benzerlik gösteriyordu."

PKK'LILAR NASIL KAÇTI?

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ...


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE

banner23

banner22