banner56

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, herhangi bir göçe karşı hazırlık yapıldığını söyledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, herhangi bir göçe karşı hazırlık yapıldığını söyledi
Suriye’deki olayların giderek tırmandığını belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, herhangi bir göçe karşı hazırlık yapıldığını söyledi. Davutoğlu, “Rakamların çok olmasını arzu etmeyiz” dedi.

Suriye’deki olayların giderek tırmandığını belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, herhangi bir göçe karşı hazırlık yapıldığını söyledi. Davutoğlu, “Rakamların çok olmasını arzu etmeyiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NTV’nin canlı yayınına konuk oldu. Davutoğlu, Suriye'deki olaylar başta olmak üzere merak edilen sorulara cevap verdi. İşte Davutoğlu'nun cevapları:

Seçmenlerle bir arada olmak normal bir diplomasiyi yürütmekten daha mı kolay?

İkisinin de kolay ve zor yanları var. Ama seçmenle bir arada olmak psikolojik olarak çok farklı. Diplomaside söz, dil ile zihin arasında bir ilişki kuruyorsunuz, seçmenle ilişkide kalpten kalbe bir iletişim kurabilirseniz etkili oluyor. Ben üç hafta içinden 31 ilçeye gideceğim dedim, 31’ini tamamladım. 35’e yakında beldeye gittik. Bütün o bölgenin nabzını seçmenlerimizle birlikte duyma imkanımız oldu.

Seçmenle bir arada olmak nasıl bir izlenim bırakıyor?

Bir kere sizin gerçek güç kaynağınızla doğrudan temasa geçmen ve desteklerini hissetmek daha bir insanın özgüvenini arttırıyor. Türk toplumunun Türkiye ile ilgili beklentisi çok yüksek. Bu tabii bizi zorlayan bir şey. Ama bir yandan da vasat bir ülke olmayı kabul etmeyen bir toplum. Aslında biz son 8 yıldır dış politikamızla bunu aşılamak istiyorduk. Halk bu mesajı almış, Türkiye'nin artık uluslararası bir aktör olduğunu anlamış bu sefer daha fazlasını talep ediyor. Dış politika gibi elit bir konu gibi görünen bir hususun halkımız tarafından bu derece yakın takip edilmesi, benimsenmesi ve yapmak istediklerimizin bu derece doğru anlaşılmış olması... Gerçekten çok olumlu tepkiler aldım. İsveç’te bir Türk vatandaşımız ‘Çok teşekkür ederim’ dedi. ‘Eskiden Türk olduğumuzu söylemezdik, artık sorsalar da Türk olduğumuzu söylesek diye düşünüyoruz’ dedi. Konya’yı da temsil edeceksem kendim görmem lazım. Akademisyen olarak hep talebeyiz. Bu sefer pratik içinde öğrenme, görme ve insanları tanımam lazımdı. Bir ay içinde doğrudan alan içinde bir eğitim oluyor.

Yeniden dışişleri bakanı olursak halkla daha sağlam bir iletişim kurma düşünülür mü?

Bunu yapmaya aslında başlamıştık. Daha önce büyükelçiler konferansları, diplomatik toplantılar Ankara’da yapılırdı. Ben ilk toplantıyı Mardin’de yaptım. Bu sene başında Erzurum’da yaptık, bir sonrakini Edirne’de yapacağız. Eskiden Ankara dışında İstanbul’da dışişleri bakanlığı temsilcimiz vardı, şimdi İzmir’e de atadık, bir de Antalya’ya açacağız. Ben uluslararası toplantıları yayma düşüncesindeyim. Geçen sene Sayın Papandreu’yu Sayın Başbakanımızla görüşmek için Erzurum’a getirdik. Böyle ziyaretleri, önemli toplantıları diğer şehirlerimize yayma konusunda daha adımlar atacağız.

Diğer partilerin adayları veya yerel yöneticileri size ilgi gösteriyorlar.

Evet, bu çok sık oluyor. Bir ilçeye gittiğimde belediye başkanı başka bir partiden de olsa ziyaret ettim. Orada bir seçim bürosu varsa gittim, sohbet ettim. Biz bütün Konya’yı temsil ediyoruz, siyasi rekabet var tabii ama... CHP, MHP ilçe başkanları beni karşılamaya geldiler, bunlar demokrasinin güzel taraflarıdır. Şu ana kadar da bir gerilim ortamı hiç olmadı.

Otobüsteki kadar büyük bir fotoğrafınız hiç olmamış

O da alışamadığım bir şey, bakmamaya çalışıyorum.

Şu anda dış politikada en önemli sorun nedir?

En önemli konu Ortadoğu’daki değişim dalgası ve Suriye. Ortadoğu’daki değişim dalgasını mikroskobik ölçüde takip etmek, alanda ne oluyor ne sonuçlar doğurur Türkiye'nin menfaatleri açısından ne sonuçlar doğurur bunlar birinci gündem maddemizi oluşturmaya devam edecek. Balkanlar’da önemli gelişmeler oluyor, muhtemelen seçim sonrası kısa bir Balkan turu yapacağım. Miladiç’in yakalanması tabii Sırbistan’ın attığı çok önemli bir adımdı ama Bosna Hersek’te hâlâ bir hükümet kurulamadı.

Suriye sınırına yığılmalar var, daha geliş olur mu?

Biz olayların başlamasına müteakip zaten olabilecek muhtemel gelişmeleri kurumlarımız arasında bir çalışma yürütüyorduk. Suriye’de barışçıl bir geçiş süreci nasıl sağlanır önce onu sağlamaya, düşünmeye çalıştık. Halk, Türkiye bize sahip çıksın diye düşünüyor. Yönetimlerle çok iyi ilişkilerimiz vardı. Bizim takip ettiğimiz yol ise ulaşma imkanımız ve karşı tarafça ulaşılabilirlik şansı olan bütün durumlarda yönetimlere en doğru tavsiyelere bulunmak bu da reform ihtiyacıdır. Halka da taleplerinin haklı olmasıyla birlikte bunların barışçıl yöntemlerle dile getirilmesi gerektiği tavsiyesi olmuştur. Bu değişim artık zaruri ama barışçıl olması lazım. Suriye’de de bu konuda çok çaba sarf ettik.

Sayın Başbakanımız defalarca görüştü Sayın Esad’la ama maalesef reformlar istenen hızda gerçekleşmedi. Şiddet daha hızlı olmaya başladı ve bunun getirdiği birçok risk ortamı doğdu. Genel affın ilan edilmesi olumlu bir adımdı ama uygulama da bunu başka adımların takip etmesi lazımdı. İnsanlar yolun sonunu görmek istiyor. Maalesef son günlerde olaylar bir tırmanma trendi içine girdi. Dün de girişler oldu sınırımıza, ilerleyen günlerde artarsa hangisinin ne niyetle niçin irtica talebinde ya da sığındığını tespit etmekte durumundayız. Olayın insani boyutu var. Lojistik olarak barındırılması ihtiyaçlarının karşılanması boyutu var, hukuki boyutu var. Daha önce yaşadığımız tecrübeleri göze alarak en kapsamlı hazırlıkları yaptık ama ümit ederiz ki böyle bir şeye gerek olmaz. Yaklaşık bir ay önce 450 civarında bir giriş olmuştu sonra bir kısmı geri döndü, 250 civarında kaldı. Daha sonra daha az sayıda girişler oldu dün itibarıyla gene yüzü aşkın bir kadın, çoluk-çocuk 141 kişi sınıra geçme talebinde bulundular. Ama bunlar kontrol altında, rakamların daha çok olmasını tabii hiç arzu etmeyiz. Libya’da birtakım tecrübeler kazandık . Kurumlarımız bir organik bütün halinde çalışabilme kabiliyeti kazandı.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER