banner56

Çok tehlikeli bir Android zararlısı yolda!

Çok tehlikeli bir Android zararlısı yolda!
Güvenlik devi Trend Micro ve Helyum Bilişim, yeni bir Android zararlısı hakkında herkesi uyardı!
Yeni bir Android kötücülü, Gold Dream olarak biliniyor ve Trend Micro tarafından ANDROIDOS_SPYGOLD.A olarak saptandı.

Bu saldırıdaki trojan içeren atak Fast Racing adında bir araba yarışı oyunu. Bir oyuna göre bu trojan içeren versiyon, kendi benzeri oyunlara ya da eklentilere göre çok daha fazla erişim izni istiyor.

Uygulama yüklendikten sonra telefon başlatıldığında; Market adında bir hizmetle karşılaşıyorsunuz. Bu hizmet muhtemelen kötücülü yaratan kişi tarafından, kötücülün zararsız gibi gözükmesi için yapılan bir hile.

Daha önce saptanan Android kötücülleri gibi, bu seferki de kullanıcının gelen mesajlarını görüntülüyor. Bir mesaj geldiğinde, mesajın içeriğini ve gönderen bilgilerini bir .TXT dosyasına kaydediyor ve zjsms.txt olarak kaydediyor. Ayrıca gelen ve giden çağrıları da ziphonecall.txt olarak saklıyor.

Bu kötücül aynı zamanda //{BLOCKED}r.gicp.net uzantısında yer alan, uzaktan emir verilip kontrol edilebilen (C&C) bir sunucuyla da iletişim kuruyor. Daha önce, virüsün içinde yazılı olarak gelen URLye bağlanan kötücüllerin aksine, bu seferki gelecek komuta göre farklı sunucu ve adreslere bağlantı sağlayabiliyor. Bunların yanı sıra kendini güncelleştirebiliyor ve her hangi bir virüs algılayan programdan da kaçmaya, görünmemeye çalışıyor.

C&C sunucusuna rağmen, ev telefonuna göre arama yapabiliyor ve cihaz IDsi, abonenin IDsi ya da kartın seri numarası gibi cihaz bilgilerini //{C&C server}/zj/RegistUid.aspx uzantısına gönderebiliyor. Ayrıca, //{C&C server}/zj/allotWorkTask.aspx uzantısına ulaşıp, bir sunucudan komut alırsa, aramaları ve yazılı mesaj kayıtlarını da içeren dosyaları //{C&C server}/zj/upload/UploadFiles.aspx uzantısına yükleyebiliyor. Sunucuları değiştirmek ve güncellemeleri yüklemenin yanı sıra, aşağıdaki komutları da alabiliyor:
� Yükleme / kaldırma uygulamaları
� Arama yapma
� Yazılı mesaj gönderme


Görünüşe göre, Androidler için kötücül yazılım yazmaya başlayanlar, PCden mobile geçerek kendilerine yeni bir ortam daha yaratmış oldular.

Basın bülteninden derlenmiştir.
Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22