banner56

CHPli Tekin: Türkiye taşeron olursa Ortadoğu cehenneme döner

CHPli Tekin: Türkiye taşeron olursa Ortadoğu cehenneme döner
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Egemen güçlerin Ortadoğudaki hesaplarında Türkiyeyi taşeron olarak kullanmaya kalkışmaları halinde bu coğrafyanın cehenneme dönüşeceğini söyledi.Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı…
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Egemen güçlerin Ortadoğudaki hesaplarında Türkiyeyi taşeron olarak kullanmaya kalkışmaları halinde bu coğrafyanın cehenneme dönüşeceğini söyledi.

Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından Gadir Hum Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansa katılan Tekin burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye ve Ortadoğunun bu sorunlarla yıllardır karşı karşıya olduğunu söyleyen Tekin "Burada Türkiyenin önemi çok büyük. Türkiye, Mustafa Kemal Atatürkün deyimiyle "Yurtta Sulh Cihanda Sulh"u kendisine ilke edinmiş bir ülke. Biliyorsunuz bir yıl önce sayın Başbakan Suriye ve İranla komşu ülkelerle çok iyi ilişkiler içine girdi ve çok iddialı laflarda etti. Uzun süredir komşu ülkelerle olan sorunlarımızı kısa süre içerisinde bitirdik ve sıfır noktaya getirdik demişti. Doğrusu hepimiz çok umutlandık ve uzun süredir beklenen komşu ilişkilerinin bu kadar kısa sürede sağlanması herkesi mutlu etmişti" dedi.

Suriye başta olmak üzere İran ve Irakla da sorun yaşanacağı sinyallerinin alınmaya başladığını söyleyen Tekin "Ama görünen tablo o ki şimdi sadece Suriye ile değil aynı zamanda İranla önümüzdeki süreçte de Irakla da bu sorun yaşanacaktır. Sebebi şu. Türkiyede bir terör sorunu var. Türkiyedeki terör sorununun iç politikalarla çözmek mümkün değil. Bir ayağı Suriye bir ayağı İran ve bir ayağı Iraktır. Şimdi bir tarafta kendi iç sorunlarımızın bu kadar fazla olduğu bir dönemde Suriyeyle, İranla, Irakla bizim bu sorunları yaşamamızı doğrusu Türkiyenin bu güne kadar devam eden dış politikalarında bunu nereye koyacağız bu konuda sayın Başbakanın bir yıl önceki politikalarından dönüş yapıp bu noktaya gelmesini anlamış değiliz.

CHP olarak bizim Suriyeyle İranla ve Irakla iyi ilişkilerimiz olması gerektiğine inanıyorum. Egemen güçlerin burada hesapları olabilir. Egemen güçlerin hesaplarına biz Türkiyeyi taşeron olarak kullanmaya kalkışırsak Ortadoğu coğrafyası bir cehenneme dönüşür. Umut ediyorum ki egemen güçlerin taleplerini yerine getiren bir Türkiye değil içerde ve dışarıda barışı ve kardeşliği isteyen bir Türkiye Cumhuriyeti görmek istiyoruz. Bu konuda da komşu ülkelerimizde özellikle Suriye ve İranla ilişkilerimiz konusunda iktidarın daha temkinli, başkalarının hesabı değil Türkiyenin hesaplarının olduğu bir politikayı devam ettirirler diye düşünüyorum" dedi.

Suriyeye olası bir dış müdahale konusunda CHPnin düşüncelerini de gazetecilerle paylaşan Tekin "Umut ediyorum ki böyle bir müdahale söz konusu olmaz. Çünkü Türkiyenin müdahale edecek bir koşulu yok. Yani hangi koşullarla biz müdahale edeceğiz doğrusu onu ben bilmiyorum. Yani şunu oturtmaya kalkışırlarsa sayın Başbakanın deyimi ile içerideki demokrasi elbette sadece Türkiyede değil komşu ülkelerimizde de demokrasinin işlemesini en çok biz arzu ederiz. Ama bundan dolayı bir müdahalenin söz konusu olacağını zannetmiyorum. Türkiye böyle bir maceranın içine girmez" sözleriyle aktardı.

DEVLETİN LOJMANLARI BOŞ DEPREMZEDELER HEMEN BURALARA TRANSFER EDİLMELİ

Tekin ayrıca Vanda yaşanan deprem felaketinden hemen sonra bölgeye gittiklerini ve ilk anlarda bölgeyi bilen kişiler olarak Hükümeti uyardıklarını söyledi.

Deprem bölgesinde halen barınma sorunu olduğunu ve Hükümetin bu sorunu devlete ait lojman, sosyal tesisler ve otellerle çözebileceğini söyleyen Tekin "Bölgeyi bilen biri olarak o günde biz uyardık. Bu çadırlar sadece geçicidir. Önümüzdeki süreçte eksi 20 eksi 30 dereceye varan soğukların olduğu bir ortamda bez çadırlar altında insanların yaşamlarını sürdürmeleri mümkün değil. Şu anda görünen tablo çok vahim bir tablo. Sayın Başbakana acilen bir çağrı yapıyorum. Ne olursunuz sayın Başbakan elinizi vicdanınıza koyun. Dişinizi sıkın demeyin. Eğer diş sıkılabilecek durumdaysa sayın Başbakan dahil olmak üzere sayın Bakanları 2 gün o çadırlarda nasıl yaşanır onları görmelerini bekliyorum. İnsanlar insanca yaşayacakları bir ortamı hak etmiş durumdalar. Bu kar kış kıyamet altında binlerce çocuğun, yaşlının, kadının vebali sizin boynunuzda olur. Sayın Başbakan umut ediyorum ki en kısa süre içerisinde bütün oradaki yurttaşlarımızı transfer eder.

Yardımlardaki sorun şu; gıda ve giyim sorunu yok. Öncelikle insanların bir barınma sorunu var. Barınma ihtiyacını ne yazık ki bu iktidar sağlayamadı. O günde söyledik sağlayamayacaksınız, bugünde sağlanabilmiş durumda değil. Çok acil ve ivedilikle transfer edilmeleri gerekiyor. Binlerce kamuya ait bakanlıklara ait oteller var sosyal tesisler var. Şuanda hepsi bomboş. Derhal oraya transfer edeceksiniz. 3 ay 4 ay neyse 4 ay içerisinde de ne yapacaksanız yapıp sonradan o yurttaşlarımızı oraya getireceğiz. Bir babanın çocuğu kucağında donarak ölüyorsa hepimizin vicdanının sızlaması gerekiyor. Başta sayın Başbakanın" ifadelerini kullandı.


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22