banner56

Bir arabalar eksikti...

Bir arabalar eksikti...
Ceplerin kullanıcı konum ve verilerini paylaşmasına alıştık ama bu olay "bu kadarı fazla" dedirtiyor
Tamamen elektrikle çalışması ve her şarj edilişinde 160 km gibi yüksek mesafelerde yol alabilmesi, Nissanın son dönemlerde piyasaya sürdüğü Nissan Leaf isimli aracı şimdiden mükemmel araçlar listesine eklemeye yetiyor.

Nisssan Leaf pek tabi bütün bunlarla kalmıyor ve Nissan Carwings system denen, Nissan marka bütün yeni üretim araçların bağlı olduğu bir networke de dahil olarak karşımıza çıkıyor. Tek bir sunucu altında toplanan veriler sayesinde Nissan kullanıcıları, belki direk olarak birbirleriyle iletişim haline geçemiyorlar ama genel hatlarıyla diğer araçların nasıl çalıştığına ve ne gibi enerji tüketim oranlarına sahip olduklarına dair birçok bilgi elde edebiliyorlar.

Tam bu noktadaysa her şey karışmaya başlıyor. Karışıklıksa Seattle eyaletinde ikamet eden Casey Halverson isimli şahıs sayesinde başladı. Halverson yaptığı açıklamasında; "The Leaf Carwing sistemi GSM bazlı çalışan ve kullanıcının isteğine göre Nissan ile bağlantı kuran bir sistem. Kullanıcı kurduğu bağlantı sayesinde; en yakın ve yeni açılmış şarj merkezlerini, diğer kullanıcıların sürücü sıralamalarını ve hatta RSS feedlerini bile görebiliyor." dedi.

Kaynak: Chip

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22