banner56

BDP'liler Meclis'e girmeyecek

BDP'liler Meclis'e girmeyecek
BDP destekli Bağımsız milletvekilleri YSK'nın Hatip Dicle'yi veto kararını protesto için Meclis'e gitmeyecek. Bağımsızların ortak açıklamasında "Somut bir adım atılıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz" denildi.
DİYARBAKIR - BDP’nin desteğiyle Diyarbakır’dan Bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesinin ardından gelişen olaylar yeni bir boyut kazandı.

Önceki gün toplanan Demokratik Toplum Kongresi, Bağımsız milletvekillerine “Meclis’e gitmeyin” çağrısında bulundu.

Bunun ardından, BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali ile Ahmet Türk, Altan Tan, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder ve Hasip Kaplan'ın da arasında bulunduğu 28 bağımsız milletvekili, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını görüşmek üzere Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi'nde toplantı yaptı.

Toplantının ardından alınan kararı Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi okudu.

Elçi, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunun ''Halkların barış içinde ve özgürce bir arada yaşaması amacıyla yan yana geldiği günden beri birçok operasyonun hedefi haline geldiğini'' söyledi.

YSK vetosu ile başlayan sürecin, ''keyfi tutuklama, gözaltı, askeri ve siyasi operasyonlarla hiç durmadan devam ettiğini'' savunan Şerafettin Elçi, şöyle konuştu:

''Bu engellemeler ve barış sürecinin önünü tıkama operasyonlarının son halkası Diyarbakır milletvekili sayın Hatip Dicle'nin yasal hakkının yetkisiz bir kurum tarafından gasp edilmesi ile sonuçlanmıştır. Dün bu tarz operasyonlardan mağdur iddia edenler, bugün bu operasyonun bizzat mimarlığını üstlenmiş durumdadırlar. Halklarımıza barış ve özgürlük sözü vermiş olan blokumuzun bu şartlar altında benzeri operasyonları sürekli muhatap olacağı anlaşılmıştır.

Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak, çözüm olanaklarını geliştirme yolunda somut bir adamı atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz. AKP yönetimi, çalınmış milletvekililiğini hakkı olana derhal iade etmelidir. Tüm demokrasi güçlerini barış ve özgürlük sürecini baltalayan bu operasyona karşı demokrasiden yana tavır almaya taraf olmaya ediyoruz.''

Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22