banner56

BDP lideri Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilginç bir soru yöneltti

BDP lideri Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilginç bir soru yöneltti
Erdoğan’ın balkon konuşmasından ikna olmayan BDP lideri Demirtaş, "Eğer biz teröristsek bizimle nasıl anaysa yapacak?" diye sordu.

Erdoğan’ın balkon konuşmasından ikna olmayan BDP lideri Demirtaş, "Eğer biz teröristsek bizimle nasıl anaysa yapacak?" diye sordu.

BDP çevrelerinde, uzun süredir “15 Haziran Sendromu” yaşanıyor. Parti yöneticileri haftalardır Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçimden sonra ne mesaj vereceğini, İmralı’da Abdullah Öcalan’ın telaffuz ettiği 15 Haziran tarihine kadar “yeni anayasa” konusunda Kürt cephesini umutlandıracak sinyal gelip gelmeyeceğini merak ediyor.

BDP’nin genç lideri “seçim sürecinde bu kadar hakaretvari bir dil kullanan birinin bir gecede değişmesi tabii mümkün değil. Hangisi gerçek Erdoğan? Seçim dönemindeki bana daha gerçekçi geliyor. Balkonda ise samimi değildi. Bana güven vermiyor.”dedi.  Milliyet'ten Aslı Aydıntabaş'ın haberine göre, Demirtaş, “Başbakan bizim açımızdan somut adımlar atmadığı sürece sözüne güvenilir bir siyasetçi değildir” dedi.
“Başbakan’a güvenmiyoruz, güvenmek zorunda da hissetmiyoruz. Bize daha birkaç gün önce terörist diyordu, bugün gelin birlikte anayasa yapalım diyor. Teröristsek teröristlerle nasıl anayasa yapacak?”

'KIRGINIZ'

Anlıyorum ki Erdoğan’ın seçimden önceki haftalarda BDP’ye yönelik kullandığı sert üslup, parti yönetiminde kolay kolay unutulamayacak. Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: “Bakın Başbakan bize çok haksızlık yaptı. Zorla kepenk kapattırmamız mı kaldı, Zerdüştlüğümüz mü! Oy uğruna bu kadar ilkesizlik olur mu diyorum bazen. Bize karşı seçim sürecinde kullandığı dil iz bıraktı, tahribat yarattı. Kırgınız.” Kırgınlıklar bir yana, “yeni anayasa” konusu BDP açısından en kritik siyasi konu."

'TESADÜF DEĞİL'

Demirtaş, bu tarz bir adımın Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki görüşmelerde gündeme getirdiği 15 Haziran’dan önce mi açıklanmasını istiyor BDP? sorusuna, “15 Haziran tarihini biz koymadık. Devlet PKK’yla doğrudan temasta, savaşı da barışı da onlarla görüşebilirler. Taraflar kendi aralarında konuşsunlar. BDP olarak bizim beklentimiz ise demokratik siyasetin çözüm arayışına şans verilmesidir.” yanıtını verdi

Demirtaş, “Bu sıradan bir başarı değil, tesadüf de değil. Medyanın bizi göstermek istediği imajın aksine bir halk hareketiyiz. Binlerce tutuklumuz var; devlet yardımı almıyoruz, sürekli polis baskısıyla karşı karşıyayız. Ama buna rağmen halk bizi anlıyor, destek veriyor. Çünkü biz halkın kendisiyiz. Bana BDP’ye verilen oyun ne anlamı olduğunu soruyorsunuz. Tabii bizler söylemlerimizde, demokratik özerkliği, barışı, Öcalan’ın serbest kalmasını savunduk. Ama en nihayetinde demokratik siyaseti savunduk." dedi


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22