banner56

Bakan Çağlayan, Merkez Bankası'nın piyasa müdahalesinin yerinde olduğunu söyledi

Bakan Çağlayan, Merkez Bankası'nın piyasa müdahalesinin yerinde olduğunu söyledi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın dövize müdahalesinin yerinde ve zamanlamasının doğru olduğunu söyledi. Piyasalarda hararet olduğu zaman ilgili kurum ve kuruluşların bazı tedbirleri alması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, Türkiye'nin krizlerden etkilenmeyecek düzeyde güçlü olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2 günlük ziyaret kapsamında geldiği memleketi Muş'ta, coşkuyla karşılandı.

Burada Vali Ali Çınar'dan brifing alan Bakan Çağlayan, daha sonra gazetecilere geziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin, Merkez Bankası'nın dövize müdahalesiyle ilgili sorusunu cevaplandıran Bakan Çağlayan, kararın yerinde ve zamanlamasının doğru olduğunu belirtti. Piyasalarda hararet olduğu zaman ilgili kurum ve kuruluşların bazı tedbirleri alması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, "Dünyada önemli ekonomik gelişmeler söz konusudur. Türkiye de bir dünya ülkesidir, dünya ekonomisine entegre olmuş olan bir ülkedir. Bu çerçevede bazı dışsal sebepler Türkiye'yi de etkilemektedir. Bu doğrultuda, Merkez Bankası'nın döviz alımını durdurması son derece isabetli ve yerinde olmuştur. Zamlarla ilgili yapmış olduğu çalışma ve açıklama yerinde olmuştur. Piyasalarda hararet olduğunda, gaz olduğunda ilgili kurum ve kuruluşlar o harareti bir şekilde yok edecekler ve ona göre tedbirleri alacaklar." dedi.

Türkiye ekonomisinin sağlam zeminler üzerinde ve son derece güçlü olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Türkiye ekonomisi, tarihinde olmadığı kadar güçlü bir siyasi istikrar, siyasi iradeyle yönetilmektedir. Hepimizin de bildiği gibi Avrupa'nın birçok ülkesinde karşılaşılan en büyük problem, o ülkelerin iç ve dış borçlarının kendi milli gelirlerinden çok çok fazla olmasıdır. Ama bugün Türkiye'nin en büyük şansı siyasi istikrarı sağlamış olmasıdır. Sayın Başbakanımızın başkanlığında yeni hükümetimiz, yeni kabinemiz çok önemli çalışmalar yapacaktır. 2023 Türkiye'sine hazırlanmaktayız. Türkiye, bugün iç ve dış borçlarının toplamı milli hasılanın yüzde 40 oranına sahip bir ülkedir. Yeni dünyanın ekonomik güce sahip en önemli ülkesidir. Ülkemizde bütçe açıklarının yüzde 2'ye düşürülmesi öngörülmüştür. İhracat rakamlarımız yüzde 23 artmıştır. Şu anda ihracatımız 75 milyar dolar olmuştur. Geçen yıl aynı dönemde ihracatımız 60 milyar dolardı. Geçen yıl 114 milyar dolarlık ihracatla kapatmıştık, bu yıl ihracat hedefimiz orta vadeli programda 127 milyar dolardır.

Dünyada çok enteresan tehlikeler olmazsa inşallah cumhuriyet tarihinde yeni bir rekor kıracağız. Merkez Bankamız 100 milyar dolarlık bir rezerve sahiptir. IMF'ye sadece 4,5 milyar dolarlık bir borcumuz vardır. Bunların hepsini yan yana koyduğumuz zaman, siyasi ve ekonomik yapıyı yan yana koyduğumuz zaman Türkiye, dünyanın en güçlü ülkelerinden birisidir. Hatta bunların en başında gelen ülkelerinden biridir. Bugün Türkiye üzerinden zaman zaman birilerinin, bizim dönemimizde çöpe atılmış olan kriz kelimesini gündeme getirmesini Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden endişe edenlerin, Türkiye karşıtlarının ortaya çıkartmış olduğu şeylerdir. Ama Türkiye, artık bunu biliyor. 10 yıl evvel Türkiye'nin, Yunanistan'dan hiçbir farkı yoktu. Bütçe açıkları çift haneli rakamlardaydı. Toplam borcu, milli gelirin yüzde 75'ine tekabül ediyordu."

"2023'E DÜNYANIN İLK 10 ÜLKESİ OLARAK GİRECEĞİZ"

Türkiye'nin 2023 yılına, dünyanın ilk 10 ülkesi olarak gireceğini kaydeden Çağlayan, konuşmasında; "Bunların tüm altyapıları kurulmuştur. Bu noktada ekonomi yönetimi her türlü meselesine hakim, bilen, izleyen bir yapıda işine devam ediyor. Bu noktada faiz lobisinin goygoyculuğuna kimse herhangi bir şekilde kulak asmasın. Asıl bu işten rahatsız olanlar, Türkiye'yi geçmişte sömürmüş, Türkiye'nin yüksek faizinden para kazanmış olan fırsatçıların ve bu konuda Türkiye'nin kaynaklarını emenlerin ortaya atmış olduğu bazı tezlerdir. Millet olarak uyanık olmamız gerekiyor.

Onları rahatsız eden bugün Türkiye'de faizlerin düşmüş olmasıdır. Siyasi ve ekonomik istikrarı güçlü olan bir Türkiye onları rahatsız ediyor. Borçlu bir Türkiye olsun ki dik olmasın, talimatını dışarıdan alsın, gündemi dışarıdan belirlensin istiyorlar. Ancak atı alan Üsküdar'ı geçmiştir. Bugün Türkiye, siyasi ve ekonomik istikrarıyla her türlü altyapıyı fazlasıyla sağlamıştır. Ekonomik göstergeleri dünyanın en önemli göstergelerinden birine sahiptir. Dışarıdan ortaya çıkacak olan şoklara karşı her türlü hazırlığımızı yapmış durumdayız. 2009 küresel krizi bize bu konuda önemli bir tecrübe olarak önemli kazanımlar vermiştir ve bu konuda en ufak bir kaygıya prim vermeyecek durumdadır." ifadelerine yer verdi.

Bakan Çağlayan ve beraberindekiler, daha sonra KOSGEB ve İş Kur tarafından düzenlenen 'Girişimcilik Kursu'nu tamamlayanlara sertifika dağıtımına katılmak üzere Ceylan Alış Veriş Merkezi'ne geçti.

 


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 02:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22