banner56

Aksarayda Ahilik Haftası Kutlandı

Aksarayda Ahilik Haftası Kutlandı

Ahilik Haftası Aksaray’da düzenlenen törenle kutlandı.


Kutlamalar mehter takımı eşliğinde yapılan yürüyüş, Kent Meydanında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programa, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Aksaray Valisi Şeref Ataklı, kutlamalarda yaptığı konuşmasında ahiliğin kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan; ticaret ve ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu söyledi. Ahiliğin ortaya koyduğu temel ilke ve prensiplerin yüzyıllar boyunca esnaf ve sanatkarlar ile Anadolu insanı için şaşmaz bir ölçü ve kılavuz olduğunu belirten Vali Ataklı, “Ahilik anlayışının temelinde insan vardır. Ticari ve toplumsal hayatta iş ve meslek hayatında dürüstlük, güvenilirlik, herkesin hak ve hukukuna saygı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olmak ahiliğin en önemli kurallarıdır. Günümüz sosyal ve ticari hayatını düzenleyen birçok kural aslen ahilik kültüründen izler taşımaktadır” dedi.


Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise konuşmasında, Ahilik kültürünün Osmanlı’yı Osmanlı yapan 4 temel esastan bir tanesi olduğunu söyledi. Ahilik geleneğinde Ahi Evran tarafından konulan prensip ve düsturların her esnafın kendi hayatında uyguladığı şeyler olduğunu belirten Yazgı, “Eline, beline, diline hakim olmak. Hangi meslekte olursa olsun Ahilik kültürünü benimsemek ve yaşamak en önemli şeylerden bir tanesidir” diye konuştu.


Aksaray Üniversitesi halk oyunları ekiplerinin gösterisi, Ahilik ile ilgili şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece giren öğrencilerin eserlerini okumasının ardından, Vali Şeref Ataklı ve Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile Aksaray’da 45 yıldır terzilik mesleğini yapan Ahilik Kutlama Komitesi tarafından örnek gösterilerek Yılın Ahisi seçilen Ramazan Yılmaz’a şed kuşatılarak ahi cübbesi giydirildi. Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verildiği tören, mehter takımı gösterisi ve geleneksel ahi pilavı ikramı ile sona erdi.
Aksarayda Ahilik Haftası Kutlandı


Source: Karaman
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 17:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22