738.Türk Dil Bayramı Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı.

738.Türk Dil Bayramı Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı.
banner52
738.Türk Dil Bayramı Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı.

738. Türk Dil Bayramı Etkinlikleri Kapsamında Düzenlenen Kutlama Programına Katıldı. Kutlama programı; Aktekke Meydan’ından Cumhuriyet Parkına doğru gerçekleştirilen hoşgörü yürüyüşü ile başladı.Cumhuriyet Parkında devam eden program, Türk Dil Bayramı Kutlama Komitesi tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Programa; Vali Murat Koca, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlama programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türkçe Fermanı okunmasıyla devam eden programda; Yüzlerce yıl önce insanları barışın egemen olduğu, yaşanabilir bir dünyanın vazgeçilmez değerleri olan sevgi ve hoşgörüye çağıran Yunus Emre, Kurtuluş savaşının önde gelen komutanlarından Kâzımkarabekir Paşa ve büyük denizci Piri Reis’i anlatan gösteriler gerçekleştirildi.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği kutlama programı, Bulgaristan’dan gelen Mestanlı Zeybekler Grubu üyeleri tarafından şiirlerin okunması ve halk oyunu gösterileriyle devam etti.

Cumhuriyet Parkındaki kutlamaların ardından Vali Murat Koca eşi hanımefendi Vildan Koca ile birlikte Karaman Belediyesine ait “Taş Bina’da” sergilenen el sanatları sergisinin açılışına katıldı. Kültürümüzü yansıtan eserlerin sergilendiği el sanatları sergisinde, incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgiler alan Vali Koca, burada yaptığı konuşmada; “Dil birliğinin önemine değinerek dilin, bir milletin anlaşma vasıtası olduğunu bununda ötesinde millet olarak varlığını, birliğini ve kültürel değerlerini devam ettirebilmesi için en temel araçlardan birisi olduğunu belirtti.

Dilini kaybeden bir milletin yok olmaya mahkûm olduğunun altını çizen Vali Koca, Karamanoğlu Mehmet Bey’in, 13 Mayıs 1277'de yayınladığı Dil Fermanı’nın milletimizin birlik ve beraberliğini sağlama yolunda kilometre taşlarından birisi olduğunu dile getirdi. Vali Koca, konuşmasının sonunda Türk Dil Bayramı’nın 738' incisini kutladıklarını ifade ederek, Milletimizin sonsuza kadar yaşaması ve varlığını devam ettirmesi dileğiyle dilimize sahip çıkalım dedi.”

Kutlama programı, Yunus Emre Camii ve Türbesinin bulunduğu alanda kurulan “Yunus Emre Hoşgörü Sofrası” nda vatandaşlara yemek ikramının ardından sona erdi.


[gallery columns="4" filter="yes"]
[gallery_item tag="joomla" src="//www.karaman.gov.tr/kurumlar/karaman.gov.tr/Haber%20Resimler/T%C3%9CRK%20D%C4%B0L%20BAYRAMI%2013.05.2015/"/]

 


Source: Karaman Haber
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 03:00
banner36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER