Karaman Elma Üreticisi EKÜY'ü Benimsedi...

Tarım ve Orman Bakanlığının “Tarladan Sofraya Güvenilir Gıda” doğrultusunda; kaliteli ve ilaç kalıntısı bulunmayan ürün elde edilmesi, girdilerin azaltılması ve karlılığın artırılması, faydalı organizmaların korunması ve desteklenmesi, üreticilerin periyodik kontrollerle zamanında ve etkili mücadele tedbirlerini alması, Bitki Koruma Ürünlerinin çevrede (toprak, su ve hava) yarattığı olumsuzlukların en aza indirilmesini hedefleyen Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Karaman Elma Üreticilerimiz tarafından benimsendi.

Reklam
Karaman Elma Üreticisi EKÜY'ü Benimsedi...
24 Eylül 2021 - 17:43 - Güncelleme: 24 Eylül 2021 - 17:46
Karaman İli elma üreticilerinden Celil SERİM’in elma bahçesinde Gıda Kontrol Genel
Müdürlüğü Bitki Koruma ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER, Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğü Bitki Zararlıları Bölümünden Araştırmacı Dr. Vildan BOZKURT, Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığından Tarım ve Orman Uzmanı Sadık ERTUĞRUL, Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ, Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet BAYRAM, Karaman Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet YILDIZ, çevre il ve ilçelerimizden gelen şube müdürleri ve teknik elemanları ve ilimiz elma üreticilerimizin katılımı ile “Elmada Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) ve Biyoteknik Mücadele Çiftçi Tarla Okulu” programı düzenlenmiştir.

Bitki Koruma ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER ve Karaman Tarım ve Orman
İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ konuşmalarında günümüz şartlarında kalıntısız, kaliteli ve
güvenilir gıda arzının çok önemli olduğunu, dünya gıda talepleri ve ihracatların bu doğrultuda şekillendiğini, bunun için yaş meyve ve sebze üreticilerimizin bu talepleri karşılayabilme potansiyelini yakalamaları gerektiğini, Tarım ve Orman Bakanlığı Desteklemelerinin bu doğrultuda yürütüldüğünü belirtmiştir.

Programda üreticilerimize EKÜY ve Biyoteknik Mücadele prensipleri, Bakanlığımızca
yapılan desteklemeler anlatılmış, elma üreticisi sorun ve talepleri değerlendirilmiştir.

Karaman İlimizde EKÜY prensiplerinden olan Biyoteknik Mücadele kapsamında Elma
İç Kurdu’na karşı şaşırtma teli tekniği feromon teli uygulayan 81 üreticimize 1.099.493 adet
feromon teli için 2020 yılında 525.157,20 TL destekleme ödemesi yapılmış olup 2021 yılında üretici sayımız 108 üreticiye çıkmış olup, bu tekniği uygulayan üretici sayımız her geçen yıl artarak devam etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum