Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Bir İlk Gerçekleşti

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bölgesel böbrek kanseri ameliyatı ve idrar torbası (mesane) kanseri ameliyatları başarılı bir operasyonla gerçekleştirildi.

Reklam
Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Bir İlk Gerçekleşti
14 Nisan 2021 - 10:20
Belirli şikayetler üzerine hastaneye başvuran 72 yaşındaki erkek hasta ve 72 yaşındaki kadın hasta Karaman'da ilki gerçekleşen ameliyatlarla tedavi edildi.
Dr. Öğretim Üyesi Emre Kandemir ve Dr. Öğretim Üyesi Güven Erbay tarafından idrar torbasının (mesane) tamamen alındığı ve bağırsaktan yeni mesane oluşturulduğu kanser ameliyatı yapıldı.

Doktorlarımız Dr. Öğretim Üyesi Güven Erbay ve Dr. Öğretim Üyesi Emre Kandemir ameliyat sonrası açıklamalarında;

‘’Böbrekler insan vücudunda ana filtre görevi görürler, vücutta dolaşan kanı süzüp idrara dönüştürürler. Bu nedenle ameliyatta olabildiğince fonksiyonlarının korunması hedeflenir.  Böbreğin tümör nedeni ile tamamen alınması, her iki böbreğin yapacağı süzme fonksiyonunu tek böbreğe yükleme  nedeniyle ileriki dönemde böbrek yetmezliği açısından risk oluşturmaktadır. Açık Parsiyel Nefrektomi ameliyatı ile hasta neredeyse iki tam böbrekle yaşayabilir. Bu nedenle Parsiyel  Nefrektomi uygun koşullarda radikal Nefrektomi operasyonuna tercih edilmektedir. ‘’ dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum