Karaman'da Valilik Binasına Yıldırım Düştü

Karaman'da meydana gelen şiddetli gök gürültüleri ve şimşek çakmaları vatandaşları tedirgin ederken, valilik yerleşkesinde bulunan 112 Çağrı Merkezi vericilerine yıldırım düştüğü öğrenildi.

Karaman'da Valilik Binasına Yıldırım Düştü
31 Ocak 2021 - 22:36 - Güncelleme: 31 Ocak 2021 - 22:59
Alınan bilgiye göre, sağanak yağışın bulunduğu ilimizde şiddetli gök gürültüleri devam ederken, valilik yerleşkesinde bulunan 112 Çağrı Merkezine ait vericilere yıldırım isabet ettiği öğrenildi. Valilik binasında hasar oluşmazken yerleşkede ise elektrik kesintisi meydana geldi. Her türlü ihtimale karşı ekipler araştırmalarını sürdürerek, tedbirlerleri artırıyor.

DİKKAT!

Yıldırım düşmeleri ve şimşek çakmaları esnasında neler yapmalı, neler yapmamalıyız?

- Gök gürlediği zaman, kapalı bir yere sığının.
- Gök gürültülü hava olayları başladığında emniyetli bir yere gidilerek yıldırımdan korunmak mümkündür. Yapılan çalışmalarda, çok sayıda yıldırım mağduru, fırtınadayken yıldırıma yakalandıklarını ve emniyetli bir yere sığınamadıklarını söylemektedir. Bazı mağdurlar ise emniyetli bir yere 5-10 dakika daha erken gidebilselerdi yıldırım çarpmasından korunmuş olacaklardı.
- Bazı insanların çarpılmaları dışarıya çok erken çıkmaları yüzünden olmuştur.
- Son gök gürleme sesini işittikten sonra en az 30 dakika emniyetli bir bina yada araç içinde kalınmalıdır.
- Bazı mağdurlar evlerinde ya da bina içindeyken herhangi bir elektrikli alet ya da kablolu telefon kullanırken yıldırıma çarpılmışlardır.
- Diğerleri su borusu sistemi, bir metal kapı ya da pencere çerçevesine temas etmişlerdir. -v - Yakınınızda bir gök gürültülü fırtına olduğunda elektrik iletici yüzeylerle temastan kaçınılmalıdır.

Ayrıca yıldırım riskini artırabilecek şu durumlardan kaçınmalısınız:

Bir alandaki en yüksek şey siz olmayın. Tek başına yüksek ağaçlar, kuleler ya da elektrik direklerinden ve pencerelerden uzak durun.  Yıldırım, alanda bulunan en yüksek nesnelere düşmeye meyillidir. Metal iletkenlerden (elektrik hatları ya da metal çitler gibi) uzak durun.  Metal yıldırımı çekmez, fakat yıldırım onun içinden uzun mesafeler kat edebilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum