KARAMAN Karaman Haber

İtidal ve Seviye Bugün Lazım

Biz de haşlamadık adam bırakmayıp kıya kıya bitirdikten sonra, dayatılan adaya oy verip, sonrasına da katlanacağız. Yok başka yolu.

İtidal ve Seviye Bugün Lazım
Hasan Özünal
Hasan Özünal( hasan.ozunal@karaman.org )
227
15 Kasım 2018 - 0:04

Biz de haşlamadık adam bırakmayıp kıya kıya bitirdikten sonra, dayatılan adaya oy verip, sonrasına da katlanacağız. Yok başka yolu.

İtidal ve Seviye Bugün Lazım…

Acemi fırıncı kalfası hamuru küreğe koyarken şekli bozulur ve dört köşesinde dört çıkıntı oluşur. Pişen ekmeği gören fırıncı hayretle der ki: “Kırk yıllık fırıncıyım böyle dört ayaklı ekmeği de ilk defa görüyorum”

Karaman siyasetinde de ilkleri görüyor duyuyoruz. Usta siyasetçilerin siyasetin olumsuz yönleri ile ilgili enteresan sözleri de var elbet ama onlar da bilenlerin bildiği ile kalsın.

Sayın Özcan Genç’i partisinden istifa ettirecek seviyeye gelen, Sayın Kamil Uğurlu adı duyulunca edilen lafları ettiren, Sayın Konuktan ütopik beklentiler için övgüler düzdüren, Sayın Şeker için ikinci adaylık esnasında bir dolu laf ettirip sonra da kuzu kuzu oy verdiren bu siyaset, yine kazanı kaynatıyor.

Aday olanlar hakkında kazanı kaynatan siyaset, aday olmayan ve olmayacaklar için bile kazan kaynatmaya başladı. Geçmişte o kazan çok insanı haşladı, şimdi de haşlama hazırlığında. Dünya’da bir milyonu bulduğunu Türkiye’de yüzbinler olduğunu iddia ettiğimiz üç yüz küsur binlik Karaman’da haşlamadık kimse bırakmadık. Böyle seçim günü gelip de aday arayışları başlayınca da ortalıkta kimse yok diye söylenmeye başlıyoruz.

Bir kaçını da biz haşlayalım.

Genel yapı itibarı ile yapılmayanları yapan, başarı çizgisi yüksek olmasına rağmen halka bir türlü çalışmalarını anlatamayan, halka ulaşamayan, halkla ilişkilerinde çizgiyi bir türlü aşamayan Sayın Ertuğrul Çalışkan hala makamın resmi sahibi. Ama yok sayıp onu eliyoruz.

Adamcağız kocaman ve çok büyük şehirde belediyecilik falan yapmış üstelik de çok büyük bir cemaatin de mensubu imiş. Başarı falan da göstermiş herhalde. Onu da eleyip boş veriyoruz.

Bir köklü aile evladı varmış, karnesi sicili de epeyce iyi imiş. Siliyoruz, onu da siliveriyoruz…

Sonra dünya çapında işlerde önemli imzalar atmış, bir siyasi görüşün temelinde dünya çapında eğitimler almış, evrensel kültürü falan da görmüş özümsemiş, koltuğunda projeleri, fikirleri olan dosyaları olan birisi imiş. Yok yahu deyip, onu da boş verip listeden çıkarmaya kalkıyoruz…

Davaya hizmet etmiş, memlekete bir takım hizmetleri olmuş ufak tefek takıntıları olup ikmale kalsa da ikmalde tam puanla geçmiş, tecrübelenmiş. Olmaz bak o hiç olmaz deyip onu da bir tarafa koyuveriyoruz…

Ha o mu? O en tehlikeli bak. Gözünün üstünde kaşı, gövdesinin üstünde başı var. O hiç olmaz deyiveriyoruz…

Bazı partiler siyaset üstü düşünüyor birini ortak desteklemek istiyorlarmış. Herkes de onun geçmişine kefilmiş. Hadi oradan o da olmaz ihtiyar moruk yaşlı biri olmaz katiyen olmaz deyip kestirip atıyoruz.

Kim kaldı?

Bilmiyoruz kimse kaldı mı? Bıraktık mı kimseyi?

Sonra da tepeden inme birileri geldi diye feryat figan ediyoruz.

Adam hiç medeniyet görmemiştir. Şehre ilk gelir. Biraz mahsulü vardır. Birilerine satar ve ilk defa para ile tanışır. Bakar mis kokulu ekmekler yapan bir yer. “Bunlardan alabilir miyim” der. Parasını verirsen alırsın derler. Parasını verir alır.

Ekmek vardır ama katık da lazımdır. Başka bir yerde bir şeyler görür. Armut vardır, üzüm vardır. Bir de beyaz bir şeyler. Der ki “Armut alsam sapı, üzüm alsam çöpü var param boşa gidecek” O beyaz şeyi sorar, sapı çöpü var mı diye. Satıcı yok der. Alır bir tane başlar yemeye. Bir ekmekten bir de o beyaz şeyden. Yedikçe ağzı köpürür, meğer aldığı daha önce hiç görmediği sabundur.

Ama para vermiştir bir kere. Kızgınlıkla söylenir: “Ulan apırsan da köpürsen de yiyecem seni, para verdim ben sana”

Biz de haşlamadık adam bırakmayıp kıya kıya bitirdikten sonra, dayatılan adaya oy verip, sonrasına da katlanacağız. Yok başka yolu.

Ya da aday adayları hakkında itidalli, seviyeli olup kendimize hizmet edecek kimse hakkında ilk raundu kazanacağız.

Kaldı ki tanımadığımız bir iki kişi dışında, tanıdıklarımız arasında seviyeli kimseler var, hatta gönlü rahatlatan liyakatli kişi de vardır mutlaka…

Lütfen itidal ve seviye…

Editör : Bünyamin KATIRCI / KARAMAN.ORG
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorumunuz Yapabilirsiniz.

© Karaman.org Karaman Haberleri Karaman Güncel Son Dakika Haberleri Karaman Bilgi Karaman Tarih Karaman Canlı Yayın Karaman Nöbetçi Eczanel Karaman Tv