İş Yerlerinde Covid-19 Tedbirleri Nasıl Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü Covid-19 tedbirlerini yayınladı. ​​​​​​​

Reklam
İş Yerlerinde Covid-19 Tedbirleri Nasıl Olacak?
07 Eylül 2021 - 09:26
Yapılan açıklamaya göre:

"COVID-19 aşısı tamamlanmamış, çalışanların (bilimsel olarak COVID-19 hastalığı sonrası bağışıklık kabul edilen süre içerisinde olanlar hariç) varlığı, iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasını güçleştirmekte, diğer çalışanların mevcut sağlık ve güvenlik şartlarını kötüleştirerek çalışma barışını bozmaktadır.

İşverenler, işyerlerinde karşılaşabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında çalışanları bilgilendirmekle yükümlüdür.
Bu kapsamda;

1-COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçiler, işyerlerinde karşılaşabilecekleri söz konusu risk ve tedbirler konusunda ayrıca yazılı olarak bilgilendirilecektir.

2-Bu bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin COVID-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da ayrıca bildirilecektir.

3-COVID-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır. Bilgilerinize."

YORUMLAR

  • 0 Yorum