İnsansız Hava Araçları Üreten Öğrenciler Bu Atölyelerde Yetişecek

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından kabul edilen Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yürüttüğü “Otonom İnsansız Hava Araçları Üretimi/Bakımı İçin Nitelikli İnsan Kaynağı Yetiştirilmesi” projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi.

Reklam
İnsansız Hava Araçları Üreten Öğrenciler Bu Atölyelerde Yetişecek
15 Kasım 2021 - 16:40 - Güncelleme: 15 Kasım 2021 - 16:50
Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda yapılan toplantıya İl
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, MEVKA Proje Uzmanı Mehmet Ali Çınar,
işadamları, basın mensupları ile okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Düzenlenen tanıtım programında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, mesleki
eğitimin ve meslek liselerinin ülke için önemli yapı taşlarından biri olduğunu vurguladı.
Çalışkan, Bakanlığımızın mesleki eğitim ve meslek liselerini canlandırmak için çalışmaları
devam ediyor. İl olarak bizler de bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaptığımız
çalışmalar neticesinde mesleki eğitime geçiş yapan öğrenci sayımızda ciddi bir artış mevcut.

Hakeza meslek liselerini canlandırmak adına Bakanlığımızda ve ilimizde çalışmalarımız
devam ediyor.” dedi.

"Savunma elektronik sistemleri, yazılım geliştirme, ağ ve siber güvenlik bölümlerini
açtık" Akademik anlamda Karaman’ın başarılı iller arasında yer aldığını söyleyebilirim diyen İl Müdürü Çalışkan, “Akademik başarının yanında meslek liselerinin salgın sürecinde solunum cihazından maske ve siperlik yapımına kadar farklı alanlarda ortaya koyduğu çalışmalarıyla önemi bir kez daha ortaya çıktı. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerimiz üniversitede mühendislik alanlarını seçerek yetenekleri doğrultusunda hayallerini gerçekleştirme fırsatı buluyor. Meslek liselerimizin daha cazip hale gelmesi noktasında MEVKA’nın sağlamış olduğu destek bizim için önemli. Bu imkânlar sayesinde Temizel Ünlü Meslekî ve Teknik Anadolu Lisemize savunma elektronik sistemleri, yazılım geliştirme, ağ ve siber güvenlik bölümlerini açtık. Açmış olduğumuz bölümlerde okuyan öğrencilerimizin ilerleyen süreçte ülkemizin savunma katkısının olacağına eminim.

Öğrenicilerimizin hayallerini gerçekleştireceği imkânlarını sağlayan bu projede emeği geçen kurumlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kurulacak Atölyeler İstihdama da Katkılar Sağlayacak Proje kapsamında Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yeni açılmış olan savunma elektronik sistemleri, yazılım geliştirme, ağ ve siber güvenlik dallarında okuyan öğrencilerin nitelikli eğitim görebilmelerini sağlamak için alt yapı sağlanacak. MEB ders müfredatlarına giren yapay zekâ ve makine öğrenmesi, dijital tasarım, nesnelerin interneti, robotik ve kodlama ve bilgisayarlı tasarım uygulamaları gibi derslerin okutulabilmesi için eğiticilerin eğitimi sağlanacak ve kurulacak atölyelerde bu derslerin uygulamaları yapılabilecek. Kurulacak İHA özelindeki otonom araç üretim ve görüntü işleme ve yapay zekâ ile programlamaya dayalı atölyelerde, proje tabanlı, uygulamalı, somut çıktıları olan ve sanayi üretimine yönelik araçlar üretilerek bu alandaki ulusal istihdama katkı sağlanacak.

Tanıtım programının ardından Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde
MEVKA tarafından desteklenerek oluşturulan uygulama atölyeleri misafirler tarafından
gezilerek incelemelerde bulunuldu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum