banner56

Prof. Dr. Haydar Öztaş Ermenek'i Dünyaya Duyurdu

Prof. Dr. Haydar Öztaş Ermenek'i Dünyaya Duyurdu
ERMENEK (TAŞELİ )BÖLGESİ’NDE
YETİŞEN ENDEMİK BİTKİLER
Kitabın tam adı, başlıktaki gibi, lüks karton kapak, kuşe kâğıda ofset olarak basılmış, 22x32 ebadında, 172 sayfa, içinde Ermenek Yöresi’ne özgü 36 endemik ( sadece orada yetişen ) bitki türü var. Yazarı çocukluğu Yöre’nin dağlarında, bayırlarında, yaylalarında geçmiş bir bilim adamı Prof. Dr. Haydar ÖZTAŞ. Kitabın İngilizce adı “Some Endemic Plants of Ermenek-Taşeli ). Ankara,Ocak 2017 baskı.
Yazar sunum kısmında” Yüzyıllar boyu kapalı kalan ve herkesin unuttuğu bu bölgeyi Tanrı unutmamış ve doğal güzellik ve zenginliklerin dağıtılmasında oldukça cömert davranmıştır. Taşeli halkına ‘size yalnızca sizlerin görebilmeniz ve zevk alabilmeniz için rengarek nadir çiçekler hediye ediyorum’ diyerek, Ermenek ve Taşeli Yöresi’ni nadir çiçeklerle donatmıştır.” düşüncesinden yola çıkarak halkın duygularına hitap etmiştir. Devamla,
“Geçmişte Yöre bitkilerini /çiçeklerini görsel anlamda tanıtacak bir kaynağın eksikliği hep hissedilmiştir. Bu kitap ‘ Bitkiler de magazini evser. ‘ gerçeğinden hareketle, benzerine başka bir yerde rastlanmanın mümkün olmadığı nadir, bir o kadar güzel bitki ve çiçeklerimizi tanıtmayı amaçlamıştır. Kitap ayrıntılardan uzak, görsel ve yöresel endemik bitkileri tanıtmak amaçlı olmasına özen gösterilmiştir.”
Yazar çocukluğunu geçirdiği dağların/yaylaların özlemini 45 yıl bir aradan sonra yaşadığı o topraklara dönerek gördüğü güzellikleri bilim insanı gözüyle fark edip diğer insanlarla paylaşmayı hedeflemiş ve nihayet hayata geçirmeyi başarmıştır. Şüphesiz kendisi gibi bir akademisyen olan eşi Doç. Dr. Fulya Öztaş’ın da bu eserin oluşmasında büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.
Artık yöremizde yetişen bu endemik tür çiçekleri, yayınlanan kitap sayesinde meraklı tüm insanlar görecek ve zevk duyacaklardır.
Kitapta, bitki türlerinin Latince adlarının yazılması Türkçe anlatımın dışında İngilizce açıklamaları, dünya botanikçilerine özellik endemik bitki türleri ile uğraşanlara temel bir kaynak olarak hizmet verecektir.
Kitabın Taşeli Yöresi’nin tanıtımına ve bilimsel çevrelerde konuşulmasına büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Bu vesile ile dağlarda/yaylalarda büyük emek harcayarak böylesine ender bir eseri meydana getirdiği için yazar Prof. Dr. Haydar Öztaş’ı, organizeyi üstlenen KON-ER yöneticilerini ve kitabı finanse eden Selçuk Ecza Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sonay GÜRGEN’i içtenlikle kutluyorum. 31.012017 Hasan ŞİMŞEK
________________________________________________________________________________
Son bir not, Fiyatı, 20,00 TL, geliri KON-ER öğrenci burslarına bağışlandığı için, temin yeri KON-ER: 0332 3226309-0533 7689589-KONYA

ermenekinsesi.com
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 15:25
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22