banner56

Özbekistan Büyükelçiliğinden Bir Heyet Karaman'da

Özbekistan Büyükelçiliğinden bir heyet resmi ziyaretle Karaman'da temaslarda bulunuyor.

Özbekistan Büyükelçiliğinden Bir Heyet Karaman'da

Heyetin Karaman ziyareti kapsamında Özbekistan Büyükelçilik Başkatibi Bahodir Nazarov ve Özbekistan Büyükelçi Danışmanı Abdulmelik Tuyçibayev ile beraberindeki heyet Karaman'da iş adamlarıyla temasları ile bir araya geldi.

Tüm Karamanlı iş adamlarının ve turizmcilerin davet edildiği toplantı OSB Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

OSB Başkanı Kemal Boynukalın’ın konuşmasıyla başlayan toplantıya işadamlarının ilgisi büyüktü.

“Ata yurdumuzdan ana yurdumuza gelen Sayın Özbek kardeşlerimiz ilimize ve sanayimize hoş geldiniz. Sizi aramızda görmekten büyük onur ve mutluluk duyduk.” Diyen Boynukalın Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkilerin çok uzun bir geçmişe dayandığını vurgulayarak iki Türk boyu arasındaki tarihsel, kültürel ve dil benzerliklerinin iki ülkenin kardeş olduğunu gösterdiğini söyledi.
Boynukalın açıklamasında; “Son yıllarda, iki ülke arasındaki karşılıklı güvene dayalı gelişen ilişkiler, iki ülke yöneticileri arasındaki siyasi diyalog ve iş adamları arasındaki ekonomik iş birliği, çeşitli seviyelerde istikrarlı olarak gelişimini sürdürmektedir.

Özbekistan gelecek 10 yılda dünyada en hızlı büyüyecek ülkeler arasında

Özbek yetkililer, çeşitli vesilelerle yaptıkları açıklamalarda, Türk sermayesine her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak istediklerini ifade etmektedirler. Özbekistan, uluslararası finans kuruluşları öngörülerine göre, gelecek 10 yılda dünyada en hızlı büyüyecek ülkeler arasında yer alıyor. Genç işgücüne ve zengin doğal kaynaklara sahip Özbekistan’ın son 10 yılda yıllık ortalama yüzde 8 büyümesi tüm dünyanın dikkatini çektiği gibi kardeş ülke olarak bizi de hem sevindiriyor hem de gururlandırıyor. Özbekistan öteden beri bir ilim ve irfan yuvasıdır. Öyle ki bu topraklar yetiştirmiş olduğu âlimlerle Müslüman ve Türk halklarının ilim ve kültür hayatına büyük katkılar yapmıştır.
Sonuç olarak belirtmek gerekiyor ki, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerin, özellikle ticari-ekonomik, kültürel ve insani yardım ilişkilerinin geliştirilmesi için tüm çabaları göstermek gerekmektedir. İkili ilişkilerin daha da aktif bir şekilde geliştirilmesi için iki ülke de gereken kaynaklara ve büyük potansiyele sahiptir. Özellikle, ticaret hacminin karşılıklı olarak birkaç kat arttırılması için imkânlar mevcuttur. Bu amaçla, ticari, yatırım, endüstriyel ve teknolojik alanlarda işbirliği potansiyelinin incelenmesi üzere araştırmalar yapılması ve bu imkânların iki ülkenin hükümetlerine ve özel sektör temsilcilerine aktarılması gerekmektedir.

İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da verimli bir şekilde olması için, ticari-ekonomik ve kültürel işbirliği yolundaki engellerin belirlenmesi ve aşılması, söz konusu engellerin kaldırılması için dost ülkelerin hükümetlerine tekliflerin ve karşılıklı yarar sağlayan ekonomik ilişkilere ait programların sunulması gerektiğine inanmaktayız” dedi.

Gıda ve Tarımsal Sanayide işbirliği yapabiliriz

Boynukalın’ın açılış konuşmasının ardından söz alan Özbekistan Büyükelçilik Başkatibi Bahodir Nazarov Karaman’da işadamlarının toplantıya olan ilgisinden memnun kaldıklarını ifade ederek karaman şehrinin ekonomik yapısı anlamında Özbekistan’a çok benzediğini vurguladı. Özbekistan’ın da Karaman gibi tarım ve gıda şehri olduğunu söyleyen Nazarov; Teknolojik olarak Türkiye’nin geldiği noktalara ulaşmayı hedefliyoruz. Bu anlamda sizlerin desteğine ihtiyacımız var. İlk planda ürettiğiniz ürünleri sizden satın almak sonrasında bu ürünleri Özbekistan’da üretmeyi planlıyoruz. Bunun için Karamanlı işadamlarını ülkemize davet ediyoruz. Oradaki şartlara imkânlara baksınlar. Hangi yatırımlar yapılabilirse işbirliği ile yapalım.

SINIRSIZ DESTEK

Sizlere her türlü yardımı vermeye hazırız. Ortak bulabiliriz, teşvik verebiliriz. Ülkemizde yapacağınız yatırımın boyutuna göre ciddi destek ve teşviklerimiz var. Özbekistan ile ticaret yapmak isteyen işadamlarımızı Ankara’da büyükelçiliğimizde detaylı görüşmeye bekliyoruz” dedi.
Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin en samimi ve en üst düzeyde ilerlediğini ifade eden Nazarov, Özbekistan Devlet Başkan Şevket Mirziyoyev’in Türk işadamlarına zorluk çıkaran devlete ihanet etmiş sayılır” sözünü hatırlatarak; Bugün iki kardeş ülke olarak ciddi bir işbirliği içerisindeyiz. Türkiye’den bürokratlar ülkemizde müşavirlik yaparak kalkınmamıza destek oluyorlar. Hemşehriniz Lütfi Elvan da onlardan bir tanesi. Kendilerinden ekonomik gelişmemiz yönünde destek alacağız. Tarım, turizm ve diğer alanlarda hızlı bir büyüme gösteriyoruz” dedi.

Başkanların konuşmalarının ardından Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Karaman Yatırım Destek Ofisi Uzmanlarından Doğan Ali Onuralp’in Karaman ekonomisi üzerine yaptığı sunum ve Özbekistan Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Abdulmelik Tuyçibayev’in Özbekistan sunumu gerçekleştirildi.

Özbekistan heyetinin Karamanlı işadamlarının sorularına verdikleri yanıtlarla toplantı son buldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 23:48
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22