banner56

Oy Kullanırken Dikkat, Oyunuz Geçersiz Sayılabilir

Türkiye'de Yerel Seçimlere Sayılı Saatler Kaldı. Peki Oyumuzu Nasıl Kullanacağız? Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Oy Kullanırken Dikkat, Oyunuz Geçersiz Sayılabilir

Türkiye arkasında yoğun bir seçim maratonunu bırakıyor. 31 Mart 2019 Mahalli ve İdari Yerel Seçimlere artık sayılı saatler kaldı. Yarın vatandaşlar oylarını kullanarak yöneticilerini seçecek.

Peki Oy Vermek İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Oy kullanmaya giderken TC kimlik numaranızın bulunduğu, TC Kimlik kartı, geçici nüfus belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı ve resmi dairlerce verilmiş kimlik yerine geçen nitelik belgelerini ve seçmen kağıdınızı yanınıza almayı unutmayınız. Eğer bu belgeleri ibraz etmezseniz oy kullanmanıza müsahade edilmeyecektir.

Oy Pusulası Nasıl Olacak Pusulalarda Nelere Dikkat Edeceğiz?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) oy pusulalarını görüntülerini yayınladı. Bu bağlamda 31 Mart Yerel Seçimlerinde kullanılacak oy pusulaları "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranlı sarı renkte zarflar olacak. Oy pusulalarında partilerin sıralamasıda daha önce çekilen kuraya göre belirlenmiş şekilde sunuluyor.

Buna göre pusulalardaki Parti sıralaması şu şekilde olacak;

1- Saadet Partisi
2- Bağımsız Türkiye Partisi
3- Türkiye Kominist Partisi
4- Vatan Partisi
5- Büyük Birlik Partisi
6- Hür Dava Partisi
7- Cumhuriyet Halk Partisi
8- Adalet ve Kalkınma Partisi
9- Demokrat Parti
10- Milliyetçi Hareket Partisi
11- İyi Parti
12- Halkların Demokratik Partisi
13- Demokratik Sol Parti

Pusulalarda sadece kendi bölgesinde seçime katılan partilerin amblemleri ve isimleri olacak.

Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken En Önemli Hususlar

Oy kullanabilmek için kimlik belgenizi ve seçmen kağıdınızı ibraz etmenizin zorunlu olduğunu söylemiştik.

Oy pusulalarını aldıktan sonra kabine geçmelisiniz. Eğer kabinde açık oy kullanmamanız ve siyasi propaganda yapmamanız gerekiyor.

Mührü Dikkatli Basın

Oyların en çok geçersiz sayıldığı hataların başında mührü doğru basmamak geliyor. Birleşik oy pusulalarında tercih ettiğiniz partinin ambleminin altında bulunan daire kısmına, taşırmadan tercih mührünü basmanız gerekiyor. Ardından oyunu kullandığınız pusulayı zarfın içerisine katıp, kapalı bir şekilde oy sandığına atın.

İmzanızı Atmayı Kesinlikle Unutmayın

Oyunu kullandıktan sonra, oyunuzu problemsiz bir şekilde kullandığınıza dair imzanızı atmazsanız oy kullanmamış sayılıyorsunuz. Bu nedenle oyunuzu kullanıp zarfınızı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu listeye kesinlikle imzanızı atınız.

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22