banner56

Nohut Yetiştiriciliği Toplantısı Yapıldı

Nohut Yetiştiriciliği Toplantısı Yapıldı
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüile Karaman Ziraat Odası tarafından organize edilerek Karaman Ziraat Odası Toplantı Salonunda düzenlenen "Nohut Yetiştiriciliği' konulu eğitim toplantısına üreticilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Eğitim toplantısına İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan ÖZÇALIK, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep MUĞLU, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Uğur ERKAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim ERKOL, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit ÇAĞLIYAN, Karaman Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Mehmet TEKİN, Karaman Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ali Seçkin BAŞPINAR, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, delegeler, köy ve belde muhtarlarının yanısıra çok sayıda çiftçi katıldı.

Nohut üretiminde Karaman'ın önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan ÖZÇALIK, nohudun kuru alanlarda önemli bir münavebe bitkisi olduğunun altını çizdi. ÖZÇALIK "Nohut bitkisi ihtiva ettiği protein, mineral maddeler ve vitaminler yönünden çok zengin bulunması nedeniyle insanoğlunun beslenmesinde çok önemli bir yer tutmaktadır. İlimizde 21.650 dekar alanda yaklaşık 23.400 ton nohut üretimi gerçekleşmektedir. İlimiz nohut üretiminde Türkiye genelinde iller arasında 7. sırada bulunmaktadır" dedi.

Nohut üretiminin Karaman İlinin tarımsal üretiminde önemli bir yeri olduğunu, İl Müdürlüğü olarak nohut üretiminin her aşamasını sahada da yakından takip ettiklerini ve üreticinin yanında olduklarını belirten ÖZÇALIK, fark ödemesi kapsamında üretilen nohuda kg olarak 45 kuruş destekleme yaptıklarını sözlerine ilâve etti.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Hüseyin ÖZÇELİK nohut bitkisinin adaptasyonunun çok iyi ancak yetiştirilmesinin ise zor olduğunu belirtti. Halk arasında Bulut Vurgunu ya da Ülker Çaldı olarak bilinen Antraknoz hastalığı hakkında katılımcılara bilgiler veren ÖZÇELİK, "Bu hastalığı yapan fungustur. Yağış yağdıktan sonra sıcaklık 20-24 C'de bu hastalık enfekte yapmaktadır. Üreticilerimizin cep telefonlarından bu sıcaklığı takip ederek kimyasal ilaçlama yapmaları gerekmektedir" dedi.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Durdane MART ise kışlık nohut çeşitlerinden bahsederek, slayt eşliğinde tecrübelerini paylaştı. Toplantı üreticilerden gelen soruların cevaplanması ile sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 12:53
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22