banner56

Maddi Hasarlı Kazalarda Vur-Kaç'a Ceza Geldi

Karaman'da sıkça karşılaşılan Vur-Kaç maddi hasarlı kazalarda taraflardan birinin olay yerinden ayrılarak kaçması cezalardan kurtulmadığını gösterdi.

Maddi Hasarlı Kazalarda Vur-Kaç'a Ceza Geldi

KARAMAN.ORG  / HABER MERKEZİ

"Sadece maddi hasarlı trafik kazalarında, kazaya karışanlar, trafik polisi çağırmadan,  trafik sigortası poliçesi ile verilen tutanağı doldurup, sigortaya başvurabiliyor.'' 

Traifk ekipleri için önemli derecede iş yükünü hafifletirken. Kazaya karışan araçlar içinse sorun teşkil etmeye devam ediyor.

VUR-KAÇ YAPTI  CEZA YEDİ

Karaman'da akşamüzeri meydan gelen maddi hasarlı trafik kazasında kazaya karışan araçlardan birisi olay yerinden uzaklaşırken, kazaya karışan diğer sürücünün plakasını aldığı aracı 112 Acil Hattına bildirmesi sonrası 70… Plakalı araç sürücüsü bulunarak kaza yerine çağrıldı.

235 TL CEZA YAZILDI

Maddi hasarlı kazada kaza yerinden ayrıldığı için Trafik Cezası Madde 81/1-d gereği 235,00 TL Trafik ekiplerince işlem yapıldı. Maddi hasarlı kazaya karıştığı için kaza yerinde taraflara Maddi Hasarlı Kaza tutanağı tutturulduğu öğrenildi.

Vur – Kaç Kazalarında Ne Yapmanız Gerektiğini Biliyor musunuz?

Vur – kaç kazaları oldukça yaygındır. Günde ortalama bir aracın bu kazaya maruz kaldığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla, eğer başınıza böyle bir kaza geldiyse, bilmelisiniz ki bunu yaşayan tek şanssız kişi siz değilsiniz. Öncelikle yapmanız gereken, aracınızı yerinden hiç kıpırdatmadan olay yerinde küçük bir araştırma gerçekleştirmek olmalı.

Vur – Kaç Kazasında İzlenmesi Gereken Süreçler Nelerdir?

  • Telefonunuzla otomobilinizdeki hasarın fotoğrafını çekmeyi unutmayın. Çektiğiniz bu fotoğraflar kazaya ilişkin delil oluşturması bakımından önemlidir.
  • Olayın meydana geldiği çevrede küçük bir soruşturma yapabilirsiniz. Eğer arabanızı park ettiğiniz yer insanların gelip geçtiği, dükkanların bulunduğu bir bölgeyse olaya tanık olmuş biri çıkabilir.
  • Park ettiğiniz yere yakın mağazalardan birine ait kamera, alışveriş merkezi kameraları, MOBESE kameralarının olması da işinizi kolaylaştıracaktır. Böyle bir kamerayı tespit etmeniz halinde, mağazadan veya alışveriş merkezinden kayıtları isteyebilirsiniz.
  • Yapmanız gereken diğer işlem, yine aracınızı kıpırdatmadan polise haber vermek olmalıdır. Eğer kırsal bir bölgedeyseniz jandarmaya haber vermeniz gerekir.
  • Vur – kaç kazalarında zararınızın karşılanabilmesi için aracınızın kasko sigortası olmalıdır. Aracınıza ait zorunlu trafik sigortası yalnızca sizin kendi aracınızla diğer sürücülere ve 3. kişilere verdiğiniz zararları karşılar. Aracınızın kasko sigortası varsa hemen sigorta şirketinizi arayıp bilgilendirin. Çektiğiniz fotoğraflar kasko sigortası şirketinize sunulması açısından da önemlidir.
  • Eğer aracınız çalışmayacak veya yerinden hareket edemeyecek kadar büyük zarar görmüşse, çekici işlemi için de irtibat kurmanız gereken yer kasko sigortanızı yaptırdığınız sigorta şirketidir.

Vur – Kaç Kazasında Hukuki Yollara Başvurulabilir mi?

Trafik Şube Müdürlüğü’nden vurup kaçan aracı tespit edebilirseniz, aracın sürücüsü veya aracın işleteni aleyhinde hukuki yola başvurmanız mümkün. Burada dava konusu, haksız fiil sonucu aracınıza / malınıza zarar verilmesidir. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açacağınız dava ile bu zararın tazminini talep edebilirsiniz. Bununla birlikte, dava masraflarını da dikkate alarak, talep ettiğiniz zarar bedelinin hukuki yola başvurmaya değecek bir miktar olup olmadığını kendiniz takdir etmelisiniz.

Kaynak : sigortacini.com.tr

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 21:39
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22