banner56

Karaman’daki tohumluk ayçiçeği üreticilerine uyarı

Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanı 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve ilgili Mevzuatlara göre Karaman İl Tohumluk Komisyonu 15.02.2019 Cuma günü toplanarak Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanlarını belirlemiştir.

Karaman’daki tohumluk ayçiçeği üreticilerine uyarı

5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve ilgili Mevzuatlara göre Karaman İl Tohumluk Komisyonu 15 Şubat Cuma günü toplanarak Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanlarını belirledi. Konuya ilişkin Karaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada üreticilere bazı uyarılarda bulunuldu: “Tohum firmasının üreteceği hibrit ayçiçeği tohumluğu için Kazımkarabekir İlçesi, Mecidiye, Karalgazi, Kisecik, İslihisar, Demiryurt, Eminler ve Kaşoba Köylerini kapsayan araziler Özel Üretim Alanı olarak belirlenmiştir. 

Belirtilen bölgelerde firma ile sözleşmeli hibrit ayçiçeği üretecek olan çiftçilere ait parsellere 2.000 m mesafede tohumluk üretimi haricinde ayçiçeği üretimi yapmak yasaktır. Özel üretim alanları ile ilgili bu yasağa uymayarak tohumluk harici ayçiçeği ekimi yapan çiftçilere 9.025,99 TL para cezası kesilerek ürünü imha edilecektir. Duyurular ilgili ilçe ve köylerde 7 gün süre ile askıda kalacak ve ilanı yapılacaktır. Ayrıca yerel basın ile //www.karaman.tarimorman.gov.tr internet sayfasından ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından mesaj göndermek şeklinde duyurusu yapılmıştır. İlan ve askıdan 7 gün sonra itirazlar yapılacak, daha sonra yapılan itirazlar değerlendirilmeyecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER