banner56

KARAMANDA TASARRUFLU ARABA... 

ARABANIN MUCİDİ KEMAL USTA, KRİZ SİSTEMİNE UYGUN ÜRETİM YAPMAYI BAŞARDIĞINI SÖYLEDİ 

KARAMANDA TASARRUFLU ARABA... 

MEHMET DAĞLI 
KARAMAN (İHA) - Karaman'da bir mucit, ekonomik krize meydana okumak için 300 marka malolan suyla çalışan bir araba sistemi yaptı. 
Yunus Emre Sanayi Sitesi'nde otomobil tamirciliği yapan Burhan Kemal, yaşanan ekonomik krizde işlerinin iyi gitmemesi nedeniyle daha önceden de yapılan yüzde 50 suyla çalışan otomabili daha ucuza yapmayı başardı. 
Kemal Usta, yaptığı suyla çalışan otomobili 1976 yılında İtalyan Antonio Demaco'nun yaptığını ancak otogazın ucuz olması nedeniyle Türkiye'ye getirilen ve pahalı olan bu sistemin halk tarafından fazla rağbet görmediğini söyledi. 
Kataloğdan yola çıkarak yaptığı bu sistemin 2000 yılında 1000 ile 2000 dolar arasında satıldığını, kendisinin ise bu sistemini bugünün şartlarında 350 Marka yaptığını belirti. 
5 ay önce yaptığı bu sistemi kendi arabasında 3 aydan beri denediğini de kaydeden Burhan Kemal, şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadığını, aksine motor gücünde artma, vites aralıklarının uzaması, motorda hararetin düşmesi ile egzoz gazında azalmalar gördüğünü kaydetti. 
Yakıtta ve otogazda yüzde 45 oranında tasarruf sağlayan bu sistemin vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü de belirten Burhan Kemal, bu sistemin duyulmasından sonra 15 kadar sipariş aldığını, ancak sistemi daha da geliştirmeyi planladığını da sözlerine ekledi. 
29.06.2001 

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22