banner56

 KARAMAN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ABDULLAH BİLGİN: 

KARAMAN ( İHA ) - Karaman Ticaret ve Sanayi Odası (KTOB) Başkanı Abdullah Bilgin, işsizlik sigortasından önce, işsizliğe çare bulunması gerektiğini söyledi. 

 KARAMAN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ABDULLAH BİLGİN: 

MEHMET DAĞLI  KARAMAN ( İHA ) 
Başkan Bilgin yaptığı açıklamada, işsizliğin toplumda korkutucu boyutlara vardığını anlatarak, "Ülkemizde ilk önce çözüm bulunması gereken konu işsizliktir. İşsizliğin önlenebilmesi için de, yeni iş alanlarının açılması gerekmektedir. Yatırımların yapılması, okulların açılması ve Anadolu'nun geliştirilmesi gereklidir. Anadolu'dan büyük şehirlere göç, toplumsal çöküntüyü hızlandırmaktadır. Buralarda olan işsizlik, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirleri de içinden çıkılmaz bir hale sokmakta ve suç oranını da arttırmaktadır. Yatırımcı, yatırım yapmaktan korkar hale gelmiş, istihdam alanları azalarak tarım ve hayvancılık çöküş sürecine girmiştir. Et üreten bir ülke iken, et alır hale geldik. Aynı olay tarım ürünleri için de geçerlidir. Son alınan tedbirler ile enflasyonun biraz dizginlendiğini görüyoruz ancak, satın alma gücü azalmaya devam ediyor. Bunun önüne derhal geçilmelidir. Verilecek işsizlik sigortası bedeli, hiçbir yaraya merhem olmayacaktır. Çünkü bugün 4 kişilik bir ailenin asgari geçimi için gereken para 500 milyon liraya yaklaşmıştır." şeklinde konuştu. 
Başkan Abdullah Bilgin, işsizlik sigortasının sanayileşmiş ülkelerde, sosyal güvencenin ve iş alanlarının çokluğundan dolayı, elinde olmayan nedenlerden işsiz kalan insanlara verildiğine dikkat çekerek, "Gerekli düzenlemeler ve ekonomik alt yapı oluşturulmazsa, işsizlik sigortasının da fiyasko ile sonuçlanması kaçınılmazdır" diye konuştu. 
22.09.2000

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER