banner56

 KARAMAN'IN DOĞAL AMBARLARI... 

TAŞKALE BELDESİ'NDE BİR KAYANIN İÇİNDE BULUNAN AMBARLARDA, ÜRÜNLER 50 YIL MUHAFAZA EDİLEBİLİYOR 

 KARAMAN'IN DOĞAL AMBARLARI... 

KARAMAN (İHA) - Karaman'nın Taşkale Beldesi'nde büyük bir kayanın içinde bulunan mağaralar, yöre halkının doğal ambarı haline geldi. Ürünler buralarda 50 yıl bozulmadan korunabiliyor. 
Taşkale Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Yeşildal, beldelerinde bulunan ve tabii küften oluşan doğal ambarların, aradan yüzyıllar geçmesine rağmen halkın depolama ihtiyacını karşıladığını söyledi. 
Ambarlarda muafaza edilen buydayların, 50 yılda ancak yüzde 5'inin unlandığını anlatan Yeşildal, "Tabii güzelliği ve antik özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken Taşkale Beldesi'nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Roma, Bizans ve Selçuklular döneminden izler taşıyan Taşkale'nin kuzey yamacındaki kayaya oyulmuş ambarlar bugün hala kullanılıyor" dedi. Yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki kayada 251 ambarın bulunduğunu belirten, Yeşildal, "Genellikle iki bölümden oluşan ambarların hepsi insanlar tarafından yapılmıştır. Belde halkı ürettiği buyday, arpa ve bakliyat gibi ürünlerini bu ambarlarda muhafaza ediyorlar. Özelikle Alman turistler doğal mağaralarda inceleme yapıyor. Türkiye'de bu şekilde oluşum olan yer çok azdır" diye konuştu. 

21.07.2001

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22