banner56

KARAMAN'DA VEFAYI GÖREN VAR MI?

KARAMAN'DA VEFAYI GÖREN VAR MI?
Gündoğdu Duran 27 Mayıs 1937 Karman Kızıllar Köyünde Doğmuştur. Ankara Dil ve Tarih Fakültesi Tarih Bölümünden 1961 yılında mezun olmuştur. İlk bestesi “Ankara Rüzgarı” 1958 yılına aittir. Muhayyer Kürdi makamındaki şarkı Nesrin Sipahi 1964’te taş plağa okudu. İkinci Bestesi: Nihavent makamındaki 1959 yılındaki Gözleri Aşka Gülen Taze Söğüt Dalısın şarkısıdır. Üçüncü Bestesi 1959 yılında Muhayyerkürdî makamında olan “Kara Sevda” ’dır. Zeki Müren tarafında seslendirilen Kara Sevda… Türk Sanat Müziği içinde Unutulmaz şarkılar arasındadır.

Yusuf Bayraktar'ın Yazısı...

Ben Taşkale'li değilim, en ufak bir bağım da yok. Gündoğdu DURAN benim amcam, dayım, kuzenim vs. değil. Peki kim Gündoğdu DURAN: 27 Mayıs 1937 Taşkale doğumlu, orta ve lise öğrenimini Konya 'da yapmış, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünden mezun olmuş, Askeri okullarda öğretmenlik yapmış, 1980 yılında da Yarbay rütbesi ile emekli olmuş. TRT de 13 tescilli eseri var.

Bu coğrafyanın kültürü ile mayalanmış, özünü, sözünü, dilini muhafaza etmiş değerli bir bestekar. Karaman'lı kıymetli bir büyüğümüz. Hani birçoğumuzun bilmediği, tanımadığı, Türk Dil Bayramları etkinliklerinde bizden saklanan, hemşehrimiz. Hak ettiği değer sağlığında verilmeyen, ilimizde hiçbir yere ismi konulmayan, belki bize küs, belki bize kızgın bir Gündoğdu DURAN.

"Ne çıkar bahtımızda ayrılık varsa yarın", "Ankara Rüzgarı", "Gözleri aşka gülen taze söğüt dalısın"...


Hangimizin hayatında, bu şarkılardan birinin ya da birkaç tanesinin izi yoktur? Hangimiz aşkımızın ölümsüzlüğünü anlatabilmek için "Böyle bir kara sevda kara toprakla biter" şarkısının nağmelerine sarılmadık? Hangimiz ilk aşkın rüzgarlarıyla savrulduğumuzda sevgilimize, “Sende buldum her güzeli” ya da “Pembe küçük dudağın söyledi şarkımızı” nağmeleriyle iltifatlar yağdırmadık? Hangimiz aşkımıza karşılık vermeyen Ankaralı dilbere, "Boş yere ağlama, kalbini bağlama Ankara kızlarına" diye sitem etmedik? Örnekleri çoğaltmak elbette mümkün.

Gündoğdu Duran öyle tek beste ile şöhret bulmuş bir saman alevi değil ki.. Gündoğdu Duran bir volkan, bir çağlayan.. Gündoğdu Duran, yüzlerce sevilen besteye imza atmış bir bestekar. Affet bizi sayın DURAN, umarım geç olmadan ilgilimiz, yetkilimiz, siyasimiz, bürokratımız, hemşehrilerimiz yaptığımız yanlışın farkına varırız, umarım geç kaldığımız özrümüzü kabul edersiniz.

İçim ezildi, yüreğim sıkıldı, yaptığımız vefasızlıktan utandım. Maksadım kimseyi kırmak, üzmek değil, sürçü lisan ettimse affola.

Yusuf Bayraktar'ın Yazısı...

https://www.youtube.com/watch?v=svjhizvdPVQ&feature=youtu.be

Gündoğdu Duran'ın hayatı ve eserleri

Gündoğdu Duran, 27 Mayıs 1937 tarihinde Karaman'ın Kızıllar (Taşkale) köyünde dünyaya geldi. Öğretmen Mustafa Duran'nın oğludur. İlkokulu Beyşehir’ de, Ortaokul ve Liseyi Konya Lisesi’nde okudu. 1961 yılında Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ nin tarih bölümünü bitirdi. Fakültede askeri öğrenci olduğu için, 1961-62 ders yılından itibaren, sırası ile Mersin, Konya, Çankırı Astsubay okullarında tarih öğretmenliği yaptı.

1980 yılında yarbay iken Kuleli Askeri Lisesi’nden kendi isteği ile emekli oldu.1963 yılında üsteğmen iken, Seniha Duran ile Konya’da evlendi. Beste isimli bir kızı ve Fatih isimli bir oğlu oldu. Bestekârımız Gündoğdu Duran kendi kişisel web sitesinden musiki sevenlere yayın yaparak hizmet vermektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=L_Sn-IBNAdE

Sanat Hayatı:

Gündoğdu Duran' nın aileden müziğe yakınlığı vardı. Anne tarafı ailesi ud ve keman çalan musikişinas aile idi. Babası Mustafa Duran güzel ud çalar, edebiyat, şiir, genel kültür konularında çok okuyan ve bilgi sahibi olan bir öğretmendi. Bucak müdürü olan dayısı Ahmet Yazıcı ud, keman ve kanun' u çalmakta usta idi ve çevresinde şöhret olmuştu. Duran'nın müziğe duyduğu aşk böyle başlıyordu.

1949 yılında ortaokul müzik öğretmeni Ârif Şahap Öktem'den keman dersleri almaya başladı ve bir yıl batı müziği metotlarıyla çalıştı. 1958 yılında Bati Müziği' ni bırakarak Klasik Türk Müziği' ne yöneldi ve çalışmaya başladı.

Neyzen Burhanettin Ökte, Neyzen Ulvi Erguner, Neyzen Akagündüz Kutbay, Kemanî Cahit Peksayar’dan faydalandı. Beste, güfte ve şiir alanında Bekir Sıtkı Erdoğan’dan destek gördü. Ses sanatçılarından, Nermin Demirçay ve Nesrin Sipahi ile dostluklar kurdu.

1958 yılında fakültede okurken ilk bestesi olan "Ankara Rüzgârı" güftesini Muhayyer Kürdi makamında besteledi. Bu şarkıyı ilk olarak Ankara radyosu'nda 1964 yılında Kutlu Payaslı icra etti ve Nesrin Sipahi aynı yıl 45'lik plağa okudu. Aynı yıl ikinci şahane şarkısı "Gözleri aşka gülen, taze söğüt dalısın" Türk sanat müziği repertuarına girdi.

Nihavent makamındaki bu şarkının da söz ve müziği kendine aitti. 1959 yılında ise “Kara Sevda” isimli şarkısını Muhayyerkürdî makamında besteledi.

Gündoğdu Duran, Sanat Alemi web sitesinde Münire Aksaray ile yaptığı röportajda genç bestecilere tavsiyelerini şöyle sıralıyor:

İlk önce bu konuda güçlü, bilgili, deneyimli büyüksanatçılarla, müzik adamlarıyla devamlı diyalog halinde olmaları, onların tavsiyelerine göre hareket etmeleri,
Evlerinde bir müzik kitaplığı oluşturup bu konuda yazılmış değerli eserleri, bilgi ve belgeleri toplamaları,
Türk edebiyatını,Türk şiirini ve bu konuda kıymetli eserler bırakan şair ve edebiyatçıların eserlerinden edinerek alışmaları, vezin, kafiye, nazım şekillerinin özelik ve inceliklerini öğrenmeleri,
Büyük bestecilerin eserlerinin teknik açıdan inceleyerek, bu güçlü eserlerin neden güçlü olduğunu anlamaları, onları kendi çalışmaları için örnek almaları,
Önemli müzik etkinliklerinde yer almaları,
Aynı amaçla çalışan arkadaşlarıyla ekipler, gruplar kurarak ortak çalışma yapmaları,
Büyük besteci ve sanatçıların biyografilerini incelemeleri gerekmektedir.

Özlem Ağırman - Ne Çıkar Bahtımızda
https://www.youtube.com/watch?v=h2wJvvj2UvI

Kaynak : turksanatmuzigi.org
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2018, 08:21
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22