banner56

KARAMAN'DA TARİHİ ESER OPERASYONU... 

- 300 YILLIK EL YAZMASI KUR'AN-I KERİM VE TERCÜMESİ İLE 3 ADET TARİHİ KİTAP ELE GEÇİRİLDİ  ESERLERİ SATMAK İSTEYEN 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI 

KARAMAN'DA TARİHİ ESER OPERASYONU... 

MEHMET DAĞLI 
KARAMAN (İHA) - Karaman'da gerçekleştirilen operasyonlarda 300 yıllık olduğu bildirilen 1 adet el yazması Kur'an-ı Kerim ve tercümesi ile 3 adet tarihi kitap ele geçirilirken, eserleri satmak isteyen 3 kişi ise gözazaltına alındı. 
İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre; bir ihbarı değerlendiren Karaman Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, tarihi el yazması kitapları satmak için müşteri arayan A.Y, K.T ve İ.Ç ile alıcı kılığında irtibat kurdu. Fiyat konusunda varılan anlaşmanın ardından buluşma noktasına gelen 3 kişi, polisler tarafından suçüstü yakalandı. 
Kişilerle birlikte, Musa el Yahsubi tarafından yazılan 397 yapraklı 1 adet el yazması kitap, 1 adet el yazması Kur'an-ı Kerim, 1 adet el yazması Kur'an-ı Kerim tercümesi, 1 adet Çatalcalı Ali Efendiye ait Fedavayi Ali Efendi adlı 1258 hicri tarihli matbu kitap ile 1 adet coğrafya kitabı ele geçirildi. Karaman Müzesi yetkilileri, ele geçirilen tarihi eserlerin en az 300 yıllık olduğunu bildirdiler. 
Emniyetteki sorgularının ardından mahkemeye sevkedilen tarihi eser satıcıları tutuklanarak Karaman E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. 

13.07.2001

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22