banner56

Jandarma, 3 kilometre sedyede taşıdı

Kurtarmak için 5 kilometre yol açıp, 3 kilometre omuzda taşıdılar Karaman’da dağlık arazide gezdikleri sırada ayağının kayması sonucu uçuruma düşen şahıs saatler süren çalışmayla kurtarıldı

Jandarma, 3 kilometre sedyede taşıdı
banner60

Karaman’da kayalıklardan ayağının kayması sonucu düştüğü uçurumda mahsur kalan bir kişi, ekiplerin uzun süren zorlu çalışmalarıyla kurtarıldı. Şahsın bulunduğu yerden alınması için 5 kilometrelik eski kullanılmayan yol dozer ve grayderlerle yeniden açıldı, sedyeye alınan yaralı omuzlarda 3 kilometre taşındı. 
Olay, merkeze bağlı Dağkonak köyü Nunu Vadisinde dün meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, arkadaşlarıyla Nunu Vadisine gezmeye giden Hasan Duran (40), ayağının kayması sonucu yaklaşık 40 metreden uçuruma düştü. Doğan, düşmesinin ardından mahsur kaldı. Arkadaşlarının durumu bildirmesi üzerine bölgeye AFAD, UMKE, Jandarma ve İl Özel İdaresi ekipleri sevk edildi. Ekipler, havanın kararması üzerine bölgede kurtarma çalışması yapamazken, şahsa ulaşan ekipten UMKE görevlileri ve şahsın kayınbiraderi Sinan Örk geceyi yaralının yanında geçirdi. Sabah saatlerinde AFAD, UMKE ve İl Özel İdaresi ekipleri şahsın kurtarılması için çalışmalara başladı. Güçlükle yürütülen kurtarma çalışmalarında şahsın bulunduğu yerden çıkartılması için düştüğü uçuruma yakın olduğu değerlendirilen yaklaşık 5 kilometrelik eski bir yol İl Özel İdaresinin grayder ve dozerleri ile tekrar açıldı. Daha sonra ekipler şahsa ulaştı ve çıkartılması için çalışma başlatıldı. Şahsı sedyeye alan AFAD ekipleri buradan yaklaşık 3 kilometre boyunca şahsı omuzda taşıyarak halat yardımıyla çekilecek noktaya getirdi. Daha sonra sedye halata bağlanarak ekiplerin bulunduğu noktaya çekildi. Belinden yaralandığı değerlendirilen Hasan Duran ambulansa alınarak Karaman Devlet Hastanesine sevk edildi. 

“Beş kilometrelik kullanılmayana yol tekrar açıldı” 
Kurtarma çalışmalarının olduğu bölgede çalışmaları takip eden Karaman İl Genel Meclis Başkanı Adem Kapar, şahsın dün akşam saat 17.00 sıralarında uçuruma düştüğünü belirterek, “Daha sonra ekipleri bilgi veriliyor. AFAD, UMKE, İl Özel İdaresine bağlı dozerler olay yerine geldi. Şahsa ulaşabilmek için İl Özel İdaresine bağlı ekiplerimiz şahsın yakın olabileceği düşünülen yaklaşık 5 kilometrelik eski kullanılmayan bir yolu tekrar dozer ve grayderlerle açtı. Şahsı sağ salim kurtardık, tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum” dedi. 
Hasan Duran’ın kayınbiraderi Sinan Örk de, dün jandarmayla beraber AFAD ekipleriyle yaya olarak uçuruma indiklerini anlatarak, “Çok zor oldu, oraya inmek. Yaralıyla çok ilgilendik, sabaha kadar başındaydık. Allah’a şükür şu anda kurtuldular. Allah devletimize zeval vermesin” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 21:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat kürekçi
Suat kürekçi - 6 ay Önce

Olan olmuş bir kaza neticesi.....Allahtan canla başla tüm ekip çalışmış ve hayata yeniden dönmüşsün kardeşim..hangi köyden oldugunu bilmiyorum ama hemen acilen en az 7 koyun kes tüm ekibi müsaid okunca davet et sekiz on tane saç kavurması sade bol soğanlı bi de ayran bu insanüstü çalışıp gece gündüz demeden seni kurtaran bu insanlara insanlıgını bi göstermelisin hadi geçmiş olsun...bizi çagırmasan da gücenmeyiz..ama mutlaka alarma geçmiş tüm ekibi davet etmelisin....

Suat kürekçi
Suat kürekçi - 6 ay Önce

Sayın sinan örk enişten hasan ağaya bi hatırlat..tüm ekip gece gündüz..soğuk demeden onu hayata kazandırmak için çalıştı..çabaladı yerin dibinden çıkardı...enişten hala şokta mı...şoktan çıktıysa 7/8tane koyun veya koç kesip sade bi saç kavurma...bulgur pilavı ayran ikramında bulunsun bi hatırlat millete karşı ayıp olmasın ..
Sevgili kardeşim unutma emi..biii daha ava giderde bu sefer daha derine düşer..kurtarmak için upuzun ip bulunmaz...bi söyleyiver slmlr

SIRADAKİ HABER