banner56

İş-Kur'dan Üniversitelilere Özel Program

İş-Kur Yaz Tatilinde Üniversiteli Gençler İçin Özel Program Düzenleyecek.

İş-Kur'dan Üniversitelilere Özel Program

Üniversiteli gençlere bu yaz İş-Kur'dan iş müjdesi.

Habertürk'ün haberine göre Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), geçen yıl Kasım ayında bir yönetmelik yayınladı. Bu yönetmelikte yeni bir program başlatma kararı alındı. Toplum Yararına Program (TYP) genellikle işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve yerlerde uygulanan bir program.Her ne kadar yönetmelikte TYP kapsamına alınmış olsalarda gençlere yönelik bu projenin adı "Sosyal Çalışma Programı" (SÇP) olarak adlandırıldı.

SÇP çalışma programının ilk uygulaması bu yaz başlıyor. Üniversiteli gençler, program kapsamında kamu kurumlarının toplumsal faydası yüksek işlerine katılarak hem mesleki niteliklerini geliştirebilecek hemde kazanç elde etmiş olacaklar.

SÇP'ye Staj Yapanlar Katılamayacak

Sosyal çalışma programlarına 18 yaşını doldurmuş bütün lisans, ön lisans öğrecileri katılabilecek. Ancak açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılamayacak. Ayrıca, dersleri devam eden, zorunlu staj yapmakta olan veya başka bir işte çalışan öğrenciler de programlardan faydalanamayacak.

Program 3 Ay Süreyle Geçerli Olacak

Program sadece yaz tatillerinde geçerli olacak. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları içerisinde en fazla 3 ay sürecek.

Gençlerin katılabileceği bütün programlar İŞKUR tarafından duyurulacak.

Programlar haftada 3 günle sınırlı olacak. Günlük çalışma süresi de 7.5 saat olacak.

Günlük 67 TL Ücret Ödenecek

Gençlerin yaz tatillerinde part time işlerde çalışmasının yanında hem mesleki yeterliliklerini geliştirebilecekleri hemde kamu kurumlarının toplumsal faydası yüksek işlerine katkı sağlaması amacıyla oluşturulan sosyal çalışma programı sayesinde, net asgari ücret üzerinden günlük ödeme yapılacak. Günlük ödeme tutarı bu yıl için 67.36 lira olacak. Haftada üç günden ayda 12 gün programa katılan öğrenciye aylık 808 lira ücret verilecek. Yaz boyunca 42 gün programa katılan bir öğrenci toplam 2 bin 829 lira ücret alacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 10:16
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22