banner56

IRAK'A DÜZENLENEN BOMBALI SALDIRI... 

DEVLET BAKANI KEÇECİLER: - "ABD HÜKÜMETİ'NİN SALDIRIYI TÜRKİYE'YE BİLDİRMESİNİ BEKLERDİM" 

IRAK'A DÜZENLENEN BOMBALI SALDIRI... 

MEHMET DAĞLI 
KARAMAN (İHA) - Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, ABD'nin, İngiliz savaş uçaklarının da katıldığı bir saldırı ile Irak'ı bombalamasını şaşkınlıkla karşıladığını belirterek "ABD Hükümeti'nin saldırıyı Türkiye'ye bildirmesini beklerdim" dedi. 
Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Karaman'da ABD'nin dün akşam Irak'a yönelik yaptığı hava saldırısını değerlendirdi. 
Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünü Türk politikasının temeli yaptıklarını belirten Bakan Keçeciler, "Bu konudaki gerekli açıklamalar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Körfez krizinin ceyran ettiği zamanda da ben Devlet Bakanıydım. Tabi arzu etmeyiz, komşumuzda bir yangın olsun istemeyiz. Temennimiz Irak'ın , İran'ın ve Suriye'nin bir an evvel dünya barışıyla entekre olmasıdır ve Ortadoğu'ya bir an evvel barış, huzur ve istikrarın gelmesidir. Biz Türkiye olarak bunun için çaba harcadık" dedi. 
1991'de Türkiye'yi ve ozamanki hükümeti ve Turgut Özal'ı çok suçlayanların olduğunu anlatan Keçeciler, "O dönemde Amerika'ya harekatı yaptıran Türkiye değildi. O zaman ABD Türkiye'ye harekatı haber vermişti. Ama şimdi, ne Türkiye'ye ne de Fıransa'ya haber verdi. Hiç bir ülkeye haber vermeden harekatı gerçekleştirmiştir. ABD'den bu harekatı Türkiye'ye haber vermesini beklerdim" diye konuştu. 

 17.02.2001 

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22