banner56

 DOSTLUK, KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜ SEMPOZYUMU... 

KARAMAN'DA "YUNUS EMRE VE MEVLANA'DA DOSTLUK, KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜ" KONULU SEMPOZYUM DÜZENLENDİ 

 DOSTLUK, KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜ SEMPOZYUMU... 

KARAMAN (İHA) - Karaman Valiliği ile Kadın ve Gençlik Platformu Derneği tarafından "Yunus Emre ve Mevlana'da Dostluk, Kardeşlik ve Hoşgörü" konulu sempozyum düzenlendi. 
Belediye Yunus Emre Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen, Kadın ve Gençlik Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay'ın yönettiği sempozyuma, konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Agah Çubukçu, tiyatro sanatçısı Semih Sergen ve Karaman Müzesi Arkeoloğu Cengiz Topal katıldı. Konuşmasında Mevlana'nın her zaman ilahi aşk, sevgi ve hoşgörü telkininde bulunduğunu ve insan gönlüne değer verdiğini belirten tiyatro sanatçısı Semih Sergen, "Mevlana kinden, nefretten, savaştan ve bencillikten uzaklaşıp hoşgörü içinde olmayı öğütlemiştir. Yalnız Müslümanlara değil, bütün insanlara seslenmeyi amaçlamıştır" dedi. Prof. Dr. İbrahim Agah Çubukçu da konuşmasında "Yüz kere tövbeni bozduysan yine gel' diyen Mevlana ve 'Yaratılanı sev yaratandan ötürü' diyen Yunus Emre bütün insanlığa seslenmiştir. Bu iki şahsiyet birer hoşgörü timsali olarak herkese evrensel değerleri anlatmaya çalışmıştır" diye konuştu. 
Toplantıya aralarında Karaman Valisi Ali Akan, Belediye Başkanı Halil İbrahim Gülcan'ın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. 

03.06.2002

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER