banner56

Domalan 'Keme' Mantarı Bu yıl bereketli olacak

Eyüp Evci

Domalan 'Keme' Mantarı Bu yıl bereketli olacak

Karaman,Konya ve Aksaray'da büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen 'domalan' mantarını toplamak isteyen vatandaşlar bu yıl havaların iyi gitmesiyle arazilere çıkmaya başladı.

KARAMAN.ORG / ÖZEL HABER
Hemen her yerde yetişebilen ancak oldukça nadir bulunan bir türüf olan Domalan 'Keme' Mantarı , özellikle Karaman ve yöresinde vatandaşlardan ilgisini görmeye devam ediyor.
KUMLU TOPRAKLARDA ARAYIN

Özellikle bu mevsimlerde Karadağ  başta olmak üzere, Kılbasan,Yazılı Köyü, Karapınar, Akçaşehir,Sudurağı kasabası dolaylarında kumlu topraklarda arazilerde yetişen Türüf cinsi mantar yöre halkının ve meraklı vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor.

KEME,TÜRÜF, DOLAMAN İSMİYLE BİLİNİR

Karaman Amatör Balıkçılar Derneği Kurucusu ve Doğa tutkunu Eyüp Evci, Türüf cinsi mantarın Karamanda Domalan,bazı yerlerde Keme olarak bilindiği ifade etti.
Evci çok değerli bir tür olduğunu ve Karaman'da da birçok bölgede doğal olarak kendiliğinden yetişmektedir. İlkbahar ile birlikte vatandaşlar türüfü bulmak toplamak için dağlara ovalara çıkarlar.
Domalan 'Keme' Mantarının kırmızı et kadar besleyici ve çok lezzetlidir Evci; “Yağış ne kadar fazla olursa arazide Domalan 'Keme' Mantarı bulmak o kadar kolay olur bu yıl ilk ürünümüzü topladık.Nisan ayı ile birlikte yağış olmaz ise mantar çürüme yapar ve büyüyemez.

İlkbahar ile birlikte genellikle gruplar halinde mantar toplamaya çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı, evde tüketiyor ya da semt pazarlarında kilosu 20-30 TL'den satıyor'dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=biLCQL1uvLo

karaman dolaman 2015
https://www.youtube.com/watch?v=jCmIK-WpDHg

[caption id="attachment_42843" align="alignnone" width="800"] Eyüp Evci[/caption]

[gallery type="rectangular" ids="42838,42839,42840,42841,42842"]

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 09:00
banner80
YORUM EKLE
YORUMLAR
suleyman sekmen
suleyman sekmen - 7 ay Önce

domalan ufakta olsa koylulerimizin bir gelir kaynagidir .insaAllah bu sene daha guzel olur selamlar

SIRADAKİ HABER

banner23

banner22