banner56

Deprem Haritası Değişti Karaman ivmesi ne ?

Yeni Deprem Haritası

Deprem Haritası Değişti Karaman ivmesi ne ?
Deprem Haritası Değişti Karaman Rengi Sarardı! Türkiye'nin deprem tehlike haritası 22 yıl sonra yenilendi. Yeni harita Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti.

KARAMAN İVMESİ EN DÜŞÜK İLLER ARASINDA !
Artık yeni kavrama göre deprem derecesi ortadan kalkıyor ve yerini ivme alıyor.

Şanlıurfa - Mardin -Karaman- Yozgat - Kırşehir - Nevşehir - ivmesi en düşük iller

Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası'nın da bir deprem anında minimum koşullarda beklenebilecek en büyük yer ivmesi değerlerini verdiği belirtiyor. Yani bu haritanın bir risk haritası olmadığı vurgulanıyor. Risk haritası olması için ''Bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir'"Artık elimizde parsel parsel riski değerlendireceğimiz bir haritamız var" Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın bahsettiği o harita artık resmen devrede. Türkiye'nin Deprem Tehlike Haritası 22 yıl sonra yenilendi. Ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

[caption id="attachment_42764" align="alignnone" width="1230"] Yeni Deprem Haritası[/caption]

Eski haritalarda olduğu gibi artık deprem derecesi kavramı kullanılmayacak. Bunun yerine ivme değeri kullanılıyor. Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası'nın da bir deprem anında minimum koşullarda beklenebilecek en büyük yer ivmesi değerlerini verdiği belirtiyor. Yani bu haritanın bir risk haritası olmadığı vurgulanıyor. Risk haritası olması için ''Bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir' 'mesajı veriliyor.

Buna göre yeni haritada sarı yerler düşük tehlikeli, kırmızı yerler ise yüksek tehlikeli yer ivmesini gösteriyor. Yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti. 46 il merkezinin deprem tehlikesi azaldı, 6'sının ise yükseldi.

RİSK YÜZDE 25 ARTTI


Güncellenen yeni deprem haritasını değerlendiren Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan'a göre, risk yüzde 25 arttı.

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, beklenen İstanbul depremi öncesi yeni deprem tehlike haritalarında Türkiye'nin bazı yerlerinde deprem tehlikesinin eskiye göre yüzde 25 arttığını belirtti. Eyidoğan, artışı deprem kaynak zonlarının yeniden gözden geçirilmesine ve arazideki diri fay artışlarına bağlarken, güncellemelerin bir an önce onaylanması gerektiğini ifade etti.

[caption id="attachment_42761" align="alignnone" width="870"] Deprem Eski Haritası[/caption]
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 00:00
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22