banner56

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki İlimizde

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki İlimizde
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, 06 - 09 Mart 2018 tarihleri arasında ilimizde düzenlenen ve dört gün süren Karaman 1. Çevre Çalıştayı’na katılmak üzere ilimize geldi.

09 Mart 2018 Cuma günü havayoluyla ilimize teşrif eden Bakan Özhaseki, Vali Fahri Meral, Karaman Milletvekilleri Recep Konuk, Dr. Recep Şeker, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve il protokolü tarafından karşılandı.

Ziyaretlerine, Valilik ile başlayan Bakan Özhaseki burada Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Valilik Makamına geçti. Vali Meral tarafından ziyaret anısına “Ney” hediye edilmesinden sonra basın mensuplarına Çalıştay ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki’ye Karaman’da düzenlenen ve dört gün boyunca farklı konuların ele alındığı Çalıştay’a ilişkin bilgiler sunuldu.

İmam-ı Azam Camiinde Cuma Namazını kılan Bakan Özhaseki, daha sonra ziyaretlerini Belediye Başkanlığı ile sürdürdü.

Daha sonra Bakan Özhaseki, Vali Meral ve il protokolü ile birlikte kapanışı yapılacak olan Karaman 1. Çevre Çalıştay programının düzenlendiği Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektörlüğü Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonuna geçtiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan video gösteriminin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Türkmen Hacıhaliloğlu’nun konuşmasıyla devam eden programda konuşma yapan Vali Meral, “Karaman’ın çevre sorunlarını tüm paydaşları bir araya getirerek tartışmak, çözüm önerilerini ortaya koymak ve en önemlisi de “farkındalık” oluşturmak istediklerini belirterek, Çalıştay’da öncelikli çevre sorunları olarak atık su arıtma tesisleri, katı atıklar, içme suyu, hava kirliliği ve sıfır atık konuları ele alındığını söyledi.

Vali Fahri Meral konuşmasında, Karaman’daki atık kontrol ünitelerinin mevcut durumu, ünitelerin mevcut kapasitesi, çevre ekonomi ilişkisi, çevre temizliği, tabela kirliliği, hafriyat atıklarının kontrolü, sıfır atık, su kaynaklarının korunması, hava kirliliğinin önlenmesi ve benzeri doğamızı ilgilendiren birçok parametrenin Çalıştay konusu yapıldığını ifade etti.

Sağlıklı stratejilerin sağlıklı veriler ile oluşturulabileceğini ifade eden Vali Meral, Çalıştay’a ilgili tüm kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının davet edildiğini belirterek, çalıştayın Karaman ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki Bakanlık olarak hayata geçirilen sıfır atık projesiyle mevcut kaynakları yeniden ekonomiye kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, üreten bir toplumdan sanayileşmenin getirdiği sonuçlarla birlikte artık tüketen bir toplum haline geldiklerini söyledi. Sıfır atık projesini tüm kamu kurum ve kuruluşlarında en kısa süre içerisinde başlatacaklarını ifade eden Bakan Özhaseki, “Karaman’ın Pilot İl” olacağı sıfır atık projesiyle şişe, kâğıt, cam gibi atıklarının ayrıştırılarak ekonomiye yeniden kazandırılacağını söyledi.

Bakan Özhaseki, arıtma tesisleri ile ilgili olarak en kısa süre içerisinde Karaman' a yeni bir arıtma tesisinin kazandırılacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Çalıştay’ın sonunda Bakan Özhaseki’ye Karaman’ın tarihi ve kültürel ögelerini barından Tartanevi Tablosu hediye edildi.

Bakan Özhaseki AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından havayoluyla Kayseri’ye hareket etti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştayın kapanış programına; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Vali Fahri Meral, Karaman Milletvekilleri Recep Konuk, Dr. Recep Şeker, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Vali Yardımcıları, kaymakamlar, bölge müdürleri, daire müdürleri, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve davetliler katıldı.
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 22:34
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22