banner56

Açın Şu Kapıları Artık!

Açın Şu Kapıları Artık!
Hafta sonu fırsat bilen vatandaşlar Karaman kalesine çıkarken ilginç ve bir o kadar güzel olay yaşandı.

KARAMAN.ORG/ ÖZEL HABER

Karaman Kalesi ana giriş kapısının kilidi kimliği henüz belirlenemeyen birileri tarafından zorlanarak kırıldı. Kaleyi gezmeye gelen 100 yakın vatandaş kapının açık olmasından istifade ederek Kalenin içerisini gezerek ortaya çıkarılan sultan köşkünü ziyaret etme fırsatını yakaladılar.

Karaman Kalesinin İç Kale bölümünde zamanla toprak altında kalan kısımların ortaya çıkarılması için başlatılan temizlik ve kazı çalışmalarında mimari yapılara rastlandığı biliniyordu.

[embed width="" height=""]https://www.facebook.com/karamantr/videos/10156324604370513/[/embed]


KALENİN İÇİNİ GÖRMEYEN KARAMANLI VAR


Yıllardır tadilat restorasyon sebebiyle kapalı kalan faaliyet dışı duran Karaman kalesi vatandaşlar tarafından gezilmek görülmek isteniliyor. Yıllardır Karamanda yaşayıp kale içerisini görmeyen vatandaşların çoğunluğu dikkat çekiyor.

TARİHİ ESER AŞKI KİLİT KIRDIRIR

Kapı kilidinin kırılması ile birlikte kısa sürede vatandaşlar tarafından ziyaret akınına uğrayan iç kale , vatandaşlar tarafından ziyaret edilip görülmek isteniliyor. 2013 yılında başlanan kazı çalışmaları bitmedi - yada bitirilemedi. Bunun Ziyarete de kapalı tutulan iç kale yerli turist tarafından ziyaret edilmek istenmesine karşın bir türlü açılamıyor.

KALENİN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE Mİ ?

Karaman Hisar Mahallesindeki yer alan 930 yıllık tarihi Karaman Kalesi’nin duvarlarına yazılan yazılar,vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor.

//www.karaman.net.tr/930-yillik-karaman-kalesi-kime-emanet/

 
Şehre hakim stratejik bir tepe (Höyük) üzerinde kurulan Karaman Kalesinde Karaman Müzesi Müdürlügünce gerçeklestirilen kazı çalısmaları tamamlandı.

1961 ve 1975 yıllarında iki kez restorasyon gören kalenin avlusuna yapılan amfi tiyatro, sahne ve soyunma kabinlerinin kaldırılmasına yönelik Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun kararı ile Karaman Müzesi Müdürlügü denetiminde baslatılan hafriyat çalısmaları esnasında arkeolojik duvar kalıntıları ile karsılasılması üzerine hafriyat çalısmaları durdurularak kurtarma kazıları baslatılmıstır.
Söz konusu kazı çalısmaları ile açıga çıkarılan mimari kalıntıların bir yapı kompleksine ait oldugu tespit edilmistir. Bu kapsamda degerlendirildiginde açıga çıkarılan mimari yapıların 14.yüzyılda aktif halde kullanılan ve Karamanogullarına ait oldugu düsünülen idari bir yapıya (Saray) ait olabilecegi düsünülmektedir. Zira bu yapının; Kabul ve Taht Salonu, hazire odası, mescid, harem odası, konuk odaları, hamam, mutfak, çamasırhane, tuvalet bölümleri ortaya çıkarılmıstır.
Çalısmalar neticesinde 45 adet envanterlik nitelikte eser kayıt altına alınmıstır. Bu eserlerden; fildisinden santranç tasları, kandiller, heykel kaidesi, top namluları, seramik kaplar ile alçı süslemeleri dikkat çekmektedir.
Restorasyon çalısmalarının ardından kalenin bir Arkeo-parka dönüstürülerek kent turizmine kazandırılması ve kale içerisinde; Karaman ve çevresinde ortaya çıkarılan İslami dönem eserlerinin sergilenerek yeni bir turizm destinasyonunun olusturulması planlanmaktadır.


Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 13:04
banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22