banner56

 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ 

Merkeze bağlı bazı köylerde gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Karaman'a gelen Devlet Bakanı Fikret Ünlü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Karaman'da düzenlenen progama katıldı. 

 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ 

Yunus Emre Nikah Salonunda düzenlenen programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Türk kadınının eski çağlardan beri erkeği ile birlikte eşit sorumluluklara sahip olduğunu belirterek, "Eski Türk devletleri olan Hunlar, Göktürkler ve Uygurlar'da toplumda sosyal anlamda saygın bir yeri olan kadın, siyasi ve sosyal ilişkilerde, hatta savaşlarda erkeğin yanında yer almaktaydı. Osmanlı döneminde kadının toplumsal hayatının sınırlandığını ve geleneksel değerlere dayandırılarak, bu anlayışın toplumda pekiştirildiğini görüyoruz. "dedi. 

Günümüzde kadının, bilinçli ve üretken olması gerektiğini kaydeden Bakan Ünlü şöyle devam etti: "Kadınlarımızın bilgi birikimini arttırmadan toplumda saygın roller üstlenmelerini bekleyemeyiz. Kadının bilgi birikimi ve eğitim düzeyi yükseldikçe bunun toplumun her kesimine yayılması da kolaylaşacaktır. Zira bir ülkede kadının statüsü, kalkınmışlık ve çağdaş demokratik anlayışların sağlanması için önemli olduğu kadar, sağlıklı toplum ve gelecek nesillerin de güvencesidir. Kadının anne ve eş olma nedeniyle üstlendiği toplumsal rol önemlidir. Aileler toplumu oluşturduğuna göre ailelerin en etkili üyesi olan kadınlarımızın eğitim düzeyi toplumsal gelişmeyi etkileyen bir faktör olarak da ele alınmalıdır." 

Ünlü, kadınlarımızın toplumda aktif olarak kendini ifade etmeleri için anne ve babalara önemli sorumluluklar yüklendiğini söyleyerek, "Anne ve babalar kız çocukları ile ilgili beklentilerini yüksek tutarak, onların erkek işi olarak bilinen meslek gruplarına da yönelmelerini sağlamalıdırlar. Bu durum kadınlarımızın toplumun bütün çalışma alanlarında faaliyet göstermelerini sağlayacaktır." diye konuştu. 
 

banner80
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner22